Wp/aln/Faqja kryesore

< Wp‎ | alnWp > aln > Faqja kryesore
Kjo seri faqesh âsht nji test-wikipedia për të folmen gegë.


Qëllimi âsht me mbërri nji numër të mjaftueshëm t'artikujve e me krijue seksionin e veçantë të Wikipedisë gegnisht. Përmbajtja e këtyne faqeve ka me u ruejtë në seksionin gegë të Wikipedisë origjinale.

Për shkak se kjo asht vetëm nji test-wikipedi, krejt artikujt duhet me fillue me formatin [[Wp/aln/Emni i artikullit]]. Për shembull, nji artikull lidhun me gegnishten duhet me u titullue Wp/aln/Gegnishtja. (Në Wikipedia origjinal, artikulli duhet me u titullue [[Gegnishtja]]) Titujt e artikujve duhet të jenë po ashtu në trajtën e shqueme.


Folësit e gegnishtes janë të mirëpritun me krijue sa ma shum artikuj të cilsisë së naltë.


Në kët çast test-Wikipedia gegnisht përmban 103 artikuj.


DREJTSHKRIMI: Si pikë reference për drejtshkrim asht propozue Ortografia e Prishtinës e vitit 1964 (shih këtu). Kjo asht norma ma e plotë, ma pak e koklavitun dhe ma bashkëkohore e gegnishtes letrare, meqë ka marrë për bazë edhe vendimet e maparshme. Disa ndryshime të vogla janë të kuptueshme. Sot na duket shum arkaike me shkrue "në vjetin 1964", "Shqipnija" ose "shqiptarëvet". Asht e pranueshme me shkrue "në vitin 1964", "Shqipnia" dhe "shqiptarëve", edhe pse norma e drejtshkrimit mund t'udhëzojë ndryshe. Çashtje të tjera mund të diskutohen mes antarëve të komunitetit.

Nuvola apps kcoloredit.svg
Tema gegë

Gegnishtja • Kosova • Mali i Zi • Dardanët • Ilirët • Enkelejt • Taulantët

Gnome-globe.svg
Gjeografi

Gjeografia • Evropa • Azia • Amerikat • Oqeania • Afrika • Tërmeti • Vullkani • Uragani • Kurovi

Cuneiform script2.jpg
Gjuhë

Gjuha angleze (anglishtja) • Gjuha shqipe (shqipja) • Gjuha serbe (serbishtja) • Gjuha ruse (rusishtja) • Gjuha frenge (frengjishtja) • Gjuha gjermane (gjermanishtja) • Gjuha malazeze (malazezishtja)

Nuvola apps bookcase.svg
Politikë

Lidhja Demokratike e Kosovës • Agim Çeku • Ismail Qemali • Sali Berisha • Bamir Topi • Fatmir Sejdiu • Ibrahim Rugova • Atifete Jahjaga

P religion world.svg
Fe

Krishtenimi • Islami • Budizmi • Hinduizmi • Kisha Katolike • Kisha Ortodokse • Protestantizmi

Flag of the United Nations.svg
Shtete

Shqipnia • Kosova • Mali i Zi • Serbia • Gjermania • Maqedonia • Greqia • Italia • Britania e Madhe • Shtetet e Bashkueme t'Amerikës • Rusia

Tigerramki.jpg
Kafshë

Qeni • Macja • Peshku • Dinosauri • Luani • Devja • Ujku • Gjirafa • Zogu • Ariu

Antoine de Favray - Portrait of Charles Gravier Count of Vergennes and French Ambassador, in Turkish Attire - Google Art Project.jpg
Histori

Perandoria Osmane • Perandoria Romake • Masakra e Tivarit

Nuvola apps kalzium.png
Universiteti

Universiteti • Historia • Shkencëtari • Kimia • Fizika • Biologjia • Inxhinieria • Gjeologjia • Astronomia • Biznesi • Kontabiliteti • Ekonomia

Roman bronze copy of Myron’s Discobolos, 2nd century CE (Glyptothek Munich).jpg
Sporti

Basketbolli - Tenisi - Futbolli - Bejsbolli - Noti - Boullingu -