Wp/aln/Lidhja Demokratike e Kosovës

< Wp‎ | aln
Wp > aln > Lidhja Demokratike e Kosovës

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) asht parti politike në Kosovë. Në zgjedhjet e fundit për Kuvend ka dalë e dyta.

LDK-ja i ka dhanë Kosovës dy kryetarë, Ibrahim Rugovën dhe Fatmir Sejdiun, kryeministrin Bujar Bukoshin, kryetarë të Kuvendit e funksionarë të tjerë. Prej kësaj partie, në vitin 2007, u nda ish-Kryetari i Kuvendit Nexhat Daci i cili e themeloi Lidhjen Demokratike të Dardanisë.

Kryetar i LDK-së asht Wp/aln/Isa Mustafa, njiherit kryetar i Komunës së Prishtinës.