Wp/aln/Islami

< Wp‎ | aln
Wp > aln > Islami

Islami asht fe monoteiste, abrahamike dhe nji prej ma të përhapuna në botë. Ndjekësit, myslimantët, besojnë se ka vetëm një Zot, Allahu, i cili u dërgoi atyne librin e shejtë, Kuranin, përmes profetit të fundit, Muhamed. Në botë ka mbi 1 miliard myslimanë. Islami asht po ashtu feja ma e përhapun në trojet shqiptare.

Islam