Wp/aln/Serbia

< Wp‎ | aln
Wp > aln > Serbia

Serbia (srb. Srbija ose cirilik Србија) âsht nji shtet i pavarur ne juglindje te Evropes. Fqinjet e saj jan ne veri Hungaria, ne lindje Rumania dhe Bullgaria, ne jug Kosova dhe Maqedonia e ne perendim Mali i Zi, Bosnia e Kroacia.

Flamuri shtetëror i Serbisë

Popullsia

edit

Grupet Etnike

edit

Ne Serbí Qendrore jetojn kryesisht Serb, po gjithashtu jetojn Rumun ne lindje e verílindje dhe Bullgaret ne juglindje e verílindje. Ne Sanxhak t'Pazarit te ri (Novi Pazar) jetojn Boshnjak dhe ne Preshev (Preševo) Shqyptar.