Wp/aln/Taulantët

< Wp‎ | aln
Wp > aln > Taulantët

Taulantët janë kanë fis ilir qe banuen në zonën e Adriatikut, që nga lumi Vjosa, deri në prapatokën e Dyrrahut. Ky fis luejti nji rol shum të randësishëm në historinë ilirë të shek. IV-III p.K., tue u vu në krye të shtetit ilir, të cilin e kishin krijue ma parë enkelejtë. Në trevat e taulantëve ma vonë shfaqet fisi i albanëve dhe i parthinëve.

Literatura

edit

Bep Jubani, "Historia e popullit shqiptar për shkollat e mesme"; Libri Shkollor: Prishtinë, 2003; fq. 8-13