This page is a translated version of the page Help:FAQ and the translation is 73% complete.
Outdated translations are marked like this.

Bunlar Sıkça Sorulan Sorular.

Bu Vikipedi'nin bir parçası mı? Wikimedia ve MediaWiki nedir?

Bu resimlere bir göz atın:

 
Wikimedia Incubator, Vikipedi gibi çeşitli projeleri yöneten Wikimedia Vakfı'nın bir parçasıdır.

Incubator ve onayı

Kurallar ve politikalar nelerdir?

Politikayı Kuluçka:Politika sayfasında bulabilirsiniz. Ayrıca Kategori:Kuluçka:Politika'ya da bakın.

Nasıl resim yüklerim?

Kayıtlı bir kullanıcıysanız, normalde Special:Upload sayfasından dosya yükleyebilirsiniz, ancak bu özellik burada devre dışı bırakılmıştır. Dosyayı Wikimedia Commons'ta yüklemeniz gerekmektedir. Kuluçka:Yükle sayfasında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Nasıl yeni bir test vikisi başlar?

Yardım:Kılavuz sayfasındaki yönergeleri izleyin. Geçerli bir ISO 639 dil koduna gerçekten ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Ne zaman test vikisi kendi sitesinde olacak?

Meta'da başvuruda bulunduktan sonra, test vikisi Dil kurulu onay verene dek Incubator'da kalacaktır. Öncelikle vikinin uygun olduğu doğrulanacaktır, yani test visikinin kendi vikisine sahip olmasına izin verilecektir. Ardından bir durum sayfasına giden bir bağlantı göreceksiniz. Buradan hâlen yapılması gerekenleri kolaylıkla görebilirsiniz. Her şey yapılmışsa ve test vikisi hâlen etkinse, test vikisi onaylanacaktır. Onay sonrasında bir başvurunun açılması ve vikinin fiilen oluşturulması biraz zaman almaktadır.

Nasıl etkin bir test projesi geliştiririz?

Ne yazacağız ve ne hakkında yazacağız?

Meta üzerindeki Küçük ve yeni Vikipediler için kılavuz sayfasına da bakınız. Test-Vikipedi'leri için:

 • Yüksek nitelikli bir ansiklopediye sahip olmak isteyeceksiniz. Lütfen yazarlar için birkaç öneri hazırlayın. Kendi dilinizde nasıl yazı yazılacağına ilişkin web siteleri var mı? Belki buraya bir sözlük ve bir dilbilgisi rehberi de eklemek istersiniz. Yazarlar için yararlı olabilecek her şeyi koyun.
 • Yazı yazılacak konular için ilham olarak her Vikipedi'nin sahip olması gereken maddeler listesini kullanabilirsiniz.
 • Dilinizin konuşulduğu bölge hakkındaki maddeler muhtemelen okuyucularınızın özel ilgisini çekecektir.
  • Coğrafya, Tarih, Toplum, Siyaset
  • Bilim, Teknoloji, Sanat, Din, Spor
 • You can translate articles from other Wikipedias, so long as you attribute the source of the text that you are translating, to satisfy our licensing requirements. This can be done in the edit summary by including a statement such as "translated from the article [[:en:Title]] on the English Wikipedia".

Alt etki alanı neden çalışmıyor? URL neden Incubator'a yönlenmiyor? Yönlendirmeler nasıl işliyor?

URL, Incubator'da bulunan ve Special:SiteMatrix sayfasında listelenen bir dildeki bir test vikisi için Incubator'a yönlenmektedir (Special:SiteMatrix üzerinde kırmızı bağlantı). İstisnalar:

 • Daha önce var olan ve kapatılmış vikiler (üzeri çizilmiş mavi bağlantı).
 • Burada listelenmemiş dillerdeki vikiler (genellikle Vikipediler).
 • Vikiversiteler ve Vikikaynaklar.

Normal bir URL belirtebilirsiniz. Bu URL, Incubator üzerindeki sayfaya yönlenecek (xyz.vikiprojesi.org/wiki/Sayfa → incubator.wikimedia.org/wiki/Wx/xyz/Sayfa), ancak "action=history" gibi hesap parametrelerini dikkate almayacaktır. xyz.vikiprojesi.org biçimindeki taban URL'si, varsa Wx/xyz/Main_Page sayfasına yönlenecek ve "uselang" parametresini dikkate alacaktır.

İnterwiki bağlantılarını nasıl kullanabiliriz?

Vikipedi test projeleri için, interviki bağlantılarını normal biçimde kullanabilirsiniz (örn: Rusça Vikipedi'ye interviki bağlantısı için [[ru:Sayfa adı]]). Vikiveri ne yazık ki henüz Incubator için çalışmamaktadır, ancak zaman zaman interviki bağlantılarını güncelleyen bir bot bulunmaktadır. Var olan Vikipedi'lerin kenar çubuğundan Incubator sayfalarına interviki bağlantısı verilmesi mümkün değildir.

Diğer projeler için, proje kodunu ekleyerek interviki bağlantılarını kullanabilirsiniz. Örneğin; İngilizce Vikigezgin bağlantısı için [[en:voy:Sayfa]], Fransızca Vikisözlük için [[fr:wikt:Sayfa]] kullanabilirsiniz.

Önek

Önek nedir?

Önek, sayfa adının ilk kısmıdır. Rastgele bir sayfaya giderseniz, muhtemelen "Wx/xx/Sayfa adı" adında bir sayfaya ulaşacaksınız. İlk iki harf projeyi gösterir, ardından bir eğik çizgi vardır. Sonrasındaki iki veya üç harf dili gösterir, ardından da bir eğik çizgi daha vardır. Sonrasında da viki oluşturulduğunda kullanılacak normal sayfa adı gelir.

Test vikisi içeriği için tüm ad alanlarında önekler kullanılır. Örn: "Template:Wx/xx/Şablon adı" ve "Category:Wx/xx/Kategori adı". Dil kodunun küçük harf olması gerektiğini unutmayın.

Önemli not: Yardım: ve Proje: (Kuluçka:) adlandırmaları Kuluçka'nın tamamına hizmet veren sayfalar için ayrılmıştır. Yardım: veya Proje: (ör: Vikipedi:) sayfalarını kendi adlandırma testlerinizde yaratmak için, adlandırmalarınızı önekten sonra ekleyin (ör: Wx/xx/Yardım:Yardım sayfası veya Wv/xx/Vikisözlük:Proje sayfası).

Test vikimizin öneki nedir?

Bu kodun Proje/kod biçiminde olması gerekir.

 • Project: Normally the first project you make in a new language is Wikipedia, in which case use Wp, but it can also be: Wiktionary (prefix "Wt/"), Wikiquote (prefix "Wq/"), Wikibooks (prefix "Wb/"), Wikinews (prefix "Wn/"), or Wikivoyage (prefix "Wy/"). Wikisource and Wikiversity projects are hosted elsewhere: oldwikisource: and betawikiversity:.
 • Code: The ISO 639 code of your language. The language must have a valid ISO 639 code (search).

Yardım edin, ISO kodum yok!

Üzgünüz, burada viki testi başlatamazsınız.

 • ISO 639 kodu için istek göndermeyi deneyebilirsiniz.
 • Kuluçka Plus başlatabilirsiniz ancak kendinize ait Vikipedi viki yapamazsınız.

Neden bütün sayfalar önekli olmalı?

Bunun birkaç nedeni vardır:

 • Mantıken, test dilleri ile sayfaları birbirinden ayırt etmek için.
  Örneğin, bir sayfa var (ör:Europa) ve adı bir çok dilde aynı. Hangi testin maddesi bu ada sahip olacak? Diğer testler ne olacak? Önek bu sorunu çözüyor.
 • The prefixed pages will be imported when your test language has its own subdomain, the unprefixed pages will not.
  Pages have to be imported instead of just copied. It is very, very hard to import pages without a prefix.
 • The prefixed pages will be listed in the analysis for your test language, the unprefixed not.
  So, in some way, you will get your own wiki faster :-)

How to link to prefixed pages?

The AddPrefix gadget is enabled by default for everyone (since 2022). Using it, you link to prefixed pages with normal link syntax like you would in any other wiki, and it will be converted into prefixed links. For example, [[Page title]] will be converted into [[Wx/xx/Page title|Page title]] automatically.

If you don't have JavaScript enabled, or if you for some other reason wish to edit without the gadget, you need to add the prefix manually to all links, categories and templates when you edit a test wiki.

Ben hala anlamadım veya önek nedir bilmiyorum

Try asking in the community portal for help.

Yeni viki oluşturuldu

Vikimiz oluşturuldu! Şimdi ne yapmalıyım?

First of all, do not start copying or editing! Someone will import pages from here to the new wiki, see Incubator:Importing from Incubator for more information.

Your login credentials should work on the new wiki as unified login is now available on all Wikimedia projects.

On Special:Statistics, the counter gives a low number of articles!

It is a known problem that the number of pages is incorrect for new wikis. The counter is updated automatically after some time, so maybe it will be correct after a few days. Otherwise, developers need to run maintenance scripts to fix it.

Neden bazı sayfalar aktarılmadı?

You probably got the number of articles from Special:Statistics or {{NUMBEROFARTICLES}}. It is a known problem that page count is incorrect after import. So, look at Special:Allpages for the real number (no number, but a list of all pages). On the other side, after previous imports there were some pages missing. This could be fixed meanwhile, but it is still possible that there are some pages missing. If so, please report it to the user who imported the pages to your wiki.

Nasıl biz kendi logomuzu ayarlarız?

 • First of all, add (or fix) the translation of name and motto of your project to your language in this list so that it will be possible in future to re-create the logo, and remove 5=incubator from your row if you have your own wiki now.
 • The page has also links to some how-tos: upload the logo on Commons under its standard title (like File:Wikipedia-logo-v2-en.png for en.wikipedia) and protect that image or ask someone with sysop access to do so. If you're not able to create it yourself, it's possible that someone else will do it for you from the list above; to ask for help, try the talk page of the logo galleries on Commons, e.g. commons:Wikipedia/2.0.
 • Remember that the logo must be 135 pixels wide and transparent. If you are sure it is correctly done, request on Phabricator (help) under the Wikimedia-Site-Requests tag to set your logo.

Site adımızı nasıl değiştiririz?

Request at Phabricator under the Wikimedia-Site-Requests project tag to change the sitename.

Nasıl hizmetli olunur?

You can either request temporary adminship on the Meta page for permission requests, or you can elect an admin on your new wiki and then request normal adminship on the same page, with a link to the local election.

Yeni projemize giden interviki bağlantıları çalışmıyor!

This occurs often for languages that are new to Wikimedia. Have patience, probably the issue is already reported and it will be resolved soon.

meta:Vikipedi listelerinde yokuz! (veya benzer listelerde)

Merak etmeyin yakın zamanda güncellenir. Güncellenmez ise, Phabricator'da (şu etiketle: VPS-project-Wikistats) istediğiniz zaman hata bildirebilirsiniz.

Yerelleştirme, arayüz vs.

Arayüz İngilizce, kendi dilime nasıl çevirebilirim?

Öncelikle giriş yapmış olmalısınız. Sonrasında Özel:Tercihler kısmından dilinize çevirebilirsiniz (listenin ortalarında bir yerde). Arayüz çevirisi için bakınız: Özel:Dillerim/Yardım:Kılavuz#5 Alternatif olarak dilinizi bulunduğunuz arayüz sayfasının en üstünde, kullanıcı adınızın yan tarafındaki dil yazısına basarak da değiştirebilirsiniz.

Özel:Tercihler kısmındaki listede benim dilim yok? / Dilimi seçtim ama hala İngilizce?

This means your language is not yet translated, or not completely translated. If you are willing to translate it, you can do that on Translatewiki.net (follow the instructions on Special:FirstSteps). See also the localisation statistics on Translatewiki and Translation project on Incubator.

Sorum yanıtlanmadı.

Try asking in the Community Portal. The question and answer will be added here.