This page is a translated version of the page Help:FAQ and the translation is 100% complete.

Tutaj znajdują się Najczęściej Zadawane Pytania

Czy jest to część Wikipedii? Czym jest Wikimedia i MediaWiki?

Spójrz na te obrazki:

 
Wikimedia Inkubator to część Fundacji Wikimedia, która zarządza różnymi projektami, jak np. Wikipedia.

Inkubator i zatwierdzanie

Jakie są zasady i regulacje?

Zasady można znaleźć na stronie Incubator:Zasady. Zobacz także Category:Incubator:Policy.

Jak mogę przesłać ilustrację?

Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, w normalnym przypadku możesz załadować grafikę poprzez stronę Special:Upload, lecz funkcja ta jest tu wyłączona. Dlatego grafiki należy ładować na Wikimedia Commons. Więcej informacji można znaleźć na Inkubator:Przesyłanie grafik.

Jak mogę zainicjować nowy testowy projekt wiki?

Postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie Pomoc:Instrukcja. Zauważ, że potrzebujesz odpowiedniego kodu językowego ISO 639.

Kiedy nasz testowy projekt wiki będzie miał własną stronę?

Po przesłaniu zgłoszenia w Meta, testowa wiki pozostanie w Inkubatorze do czasu zatwierdzenia przez Komitet językowy. Wiki zostanie najpierw zweryfikowana jako kwalifikująca się, co oznacza, że testowa wiki ma pozwolenie na posiadanie własnej wiki. Następnie pojawi się link do stron statusu. Tam można łatwo sprawdzić, co należy jeszcze zrobić. Jeśli wszystko zostało zrobione, a testowa wiki jest nadal aktywna, zostanie ona zatwierdzona. Po zatwierdzeniu mija trochę czasu, zanim błąd zostanie przesłany i zanim wiki zostanie faktycznie utworzona.

W jaki sposób rozwijamy aktywny testowy projekt?

Jak i o czym pisać?

Zobacz także Instrukcje dla małych i nowych Wikipedii na Meta. Dla testowych Wikipedii:

  • Jeśli chcesz mieć encyklopedię wysokiej jakości, napisz kilka wskazówek dla autorów. Czy istnieją strony internetowe w twoim języku dotyczące tego, jak pisać? Być może chcesz tutaj dodać słownik lub przewodnik po gramatyce. Umieść tu wszystko, co może być przydatne dla edytorów.
  • Możesz użyć listy artykułów, które powinna mieć każda Wikipedia, jako inspirację do pisania.
  • Artykuły dotyczące regionu w którym mówi się w twoim języku są prawdopodobnie szczególnie interesujące dla czytelników.
    • Geografia, Historia, Społeczeństwo, Polityka
    • Nauka, Technologia, Sztuka, Religia, Sport
  • Możesz tłumaczyć artykuły z innych Wikipedii, o ile podasz źródło tłumaczonego tekstu, aby spełnić nasze wymagania licencyjne. Można to zrobić w podsumowaniu edycji, dołączając oświadczenie takie jak "przetłumaczone z artykułu [[:en:Title]] na angielskiej Wikipedii".

Dlaczego subdomena nie działa? Dlaczego adres URL nie przekierowuje do Inkubatora? Jak działają przekierowania?

Dla testowej wiki na Incubatorze w języku wymienionym na Special:SiteMatrix, URL przekierowuje do Incubatora (redlinki na Special:SiteMatrix). Wyjątki:

  • Wcześniej istniejące wiki, które zostały zamknięte (przekreślone niebieskie linki).
  • Wiki w językach niewymienionych na liście (zazwyczaj Wikipedie).
  • Wikiświaty i Wikiźródła.

Możesz określić normalny adres URL, który przekierowuje do strony na inkubatorze (xyz.wikiproject.org/wiki/Page → incubator.wikimedia.org/ wiki/Wx/xyz/Page), ale nie uwzględni parametrów takich jak "action=history". Podstawowy adres URL xyz.wikiproject.org przekierowuje do strony Wx/xyz/Main_Page, jeśli istnieje, i uwzględnia parametr "uselang".

Jak możemy użyć linków interwiki?

W przypadku projektów testowych Wikipedii można używać linków interwiki w normalnym formacie (np. [[ru:Nazwa strony]] dla linku interwiki do rosyjskiej Wikipedii). Wikidata niestety nie działa jeszcze w Inkubatorze, ale istnieje bot, który od czasu do czasu aktualizuje linki interwiki. Linki między wiki na pasku bocznym z istniejących wikipedii do stron Inkubatora nie są możliwe.

W przypadku innych projektów można użyć linków międzywiki, dodając kod projektu, np. [[en:voy:Page]] dla linków do angielskiego Wikivoyage, [[fr:wikt:Page]] dla francuskiego Wiktionary itd.

Prefiks

Czym jest prefiks?

Prefiks jest pierwszą częścią tytułu strony, jeśli wejdziesz na przypadkową stronę, prawdopodobnie przejdziesz na stronę „Wx/xx/Page title”. Pierwsze dwie litery oznaczają projekt, następnie ukośnik, kolejne dwie lub trzy litery oznaczają język, potem kolejny ukośnik, a następnie normalny tytuł strony, jaki będzie po utworzeniu wiki.

Prefiksy są używane w wszystkich przestrzeniach nazw dla zawartości test-wiki, np. "Template:Wx/xx/Template name" i "Category:Wx/xx/Category name". Należy pamiętać, że kod języka musi być pisany małymi literami.

Ważna uwaga: Przestrzenie nazw Pomoc: i Projekt: (Inkubator:) są zarezerwowane dla stron obsługujących cały Inkubator. Aby utworzyć stronę dla przestrzeni nazw Pomoc: lub Projekt: (np. "Wikipedia:") swojego testu, umieść stronę w przestrzeni głównej, umieszczając przestrzeń nazw w po prefiksie (np., "Wx/xx/Pomoc:Strona pomocy" lub "Wx/xx/Wikisłownik:Strona projektu").

Jaki jest prefiks naszej testowej wiki?

Ma on formę Project/code

  • Projekt: Zazwyczaj pierwszym projektem, który tworzysz w nowym języku, jest Wikipedia, w takim przypadku użyj Wp, ale może to być również: Wikisłownik (przedrostek "Wt/"), Wikicytaty (przedrostek "Wq/"), Wikibooks (przedrostek "Wb/"), Wikinews (przedrostek "Wn/") lub Wikipodróże (przedrostek "Wy/"). Projekty Wikiźródła i Wikiwersytet są hostowane gdzie indziej: oldwikisource: i betawikiversity:.
  • Kod: Kod języka ISO 639. Język musi mieć prawidłowy kod ISO 639 (search).

Pomocy, nie mam kodu ISO!

Przepraszamy, ale niestety nie możesz utworzyć tu testowej wiki w tym języku.

  • Możesz spróbować złożyć wniosek o kod ISO 639.
  • Możesz utworzyć nowy projekt testowy w Incubator Plus, lecz nie możesz liczyć na utworzenie projektu wiki w ramach Wikimedia.

Dlaczego wszystkie strony muszą posiadać prefiks?

Jest kilka powodów:

  • Choćby ze względu na to, by móc rozróżniać strony w różnych testowych językach.
    Na przykład, jeśli istnieje jedna strona (np. "Europa") która jest taka sama w wielu, wielu językach. Który test będzie miał artykuł z tą nazwą? Co powinien zrobić drugi test? Prefiksy rozwiązują ten problem.
  • Strony z prefiksem będą importowane, gdy język testowy będzie miał własną poddominę, a strony bez prefiksu nie będą.
    Strony muszą być importowane zamiast kopiowane. Bardzo, bardzo trudno jest importować strony bez prefiksu.
  • Strony z prefiksem będą wymienione w analizę dla twojego języka testowego, strony bez prefiksu nie.
    Więc w jakiś sposób, będziesz miał swój własny wiki szybciej :-)

Jak linkować do stron z prefiksem?

Gadżet AddPrefix jest domyślnie włączony dla wszystkich (od 2022 roku). Using it, you link to prefixed pages with normal link syntax like you would in any other wiki, and it will be converted into prefixed links. For example, [[Page title]] will be converted into [[Wx/xx/Page title|Page title]] automatically.

Jeśli nie masz włączonej JavaScript lub z jakiegoś innego powodu chcesz edytować bez gadżetu, musisz dodać prefiks ręcznie do wszystkich linków, kategorii i szablonów podczas edycji testu wiki.

Nadal tego nie rozumiem, albo nie wiem, co to jest prefiks

Spróbuj zapytać o pomoc w portalu społeczności.

Nowy projekt wiki został utworzony.

Nasz projekt wiki został utworzony, ale co powinienem teraz robić?

Po pierwsze, nie zaczynaj kopiować ani edytować! Ktoś zaimportuje strony stąd na nową wiki, zobacz Inkubator:Importowanie z Inkubatora po więcej informacji. Twoje dane logowania powinny działać na nowej wiki, ponieważ ujednolicone logowanie jest teraz dostępne we wszystkich projektach Wikimedia.

W artykule "Special:Statystyka" na liście jest niewielka liczba artykułów!

Problemem jest nieprawidłowa liczba stron na nowych wiki. Zastosowanie się automatycznie po pewnym czasie, więc może będzie poprawnie po kilku dniach. W przeciwnym razie programistów trzeba uruchomić skrypty konserwacji, aby go naprawić.

Dlaczego niektóre strony nie są importowane?

Prawdopodobnie otrzymałeś liczbę artykułów z Special: Statystyka lub {{LICZBA ARTYKUŁÓW}}. Jest to znany problem, że liczba stron jest nieprawidłowa po imporcie. Tak więc, spójrz na Special:Allpages, aby uzyskać prawdziwą liczbę (nie liczbę, ale listę wszystkich stron). Z drugiej strony, po poprzednich importach brakowało niektórych stron. Można to naprawić w międzyczasie, ale nadal możliwe jest, że brakuje niektórych stron. Jeśli tak, prosimy o zgłoszenie tego użytkownikowi, który zaimportował strony do wiki.

Jak tworzymy własne logo?

  • Po pierwsze, dodaj (lub popraw) tłumaczenie nazwy i motto swojego projektu na swój język w tą listę, aby w przyszłości możliwe było odtworzenie logo, i usuń 5=incubator ze swojego wiersza, jeśli masz teraz własną wiki.
  • Strona zawiera również linki do kilku poradników: wgraj logo na Commons pod standardowym tytułem (jak File:Wikipedia-logo-v2-en.png dla en.wikipedia) i chroń ten obraz lub poproś o to kogoś z dostępem sysop. Jeśli nie jesteś w stanie utworzyć go samodzielnie, możliwe, że ktoś inny zrobi to za Ciebie z powyższej listy; aby poprosić o pomoc, spróbuj odwiedzić stronę dyskusji galerii logo na Commons, np commons:Wikipedia/2.0.
  • Pamiętaj, że logo musi mieć 135 pikseli szerokości i być przezroczyste. Jeśli jesteś pewien, że jest poprawnie zrobione, poproś na Phabricator (pomoc) pod tagiem Wikimedia-Site-Requests, aby ustawić swoje logo.

Jak możemy zmienić nazwę naszej strony?

Zwróć się do Phabricator pod tagem projektu Wikimedia-Site-Requests, aby zmienić nazwę.

Jak można otrzymać uprawnienia administratora?

Możesz albo poprosić o tymczasowe uprawnienia administratora na Strona meta dla próśb o pozwolenie, albo wybrać administratora na swojej nowej wiki, a następnie poprosić o normalne uprawnienia administratora na tej samej stronie, z linkiem do lokalnych wyborów.

Linki interwiki do mojego nowego projektu nie działają!

Często zdarza się to w językach, które są nowe dla Wikimedia. Bądź cierpliwy, prawdopodobnie sprawa jest już zgłoszona i wkrótce zostanie rozwiązana.

Wiki nie znajduje się na liście meta:List of Wikipedias! (lub na podobnych listach)

Nie martw się, wkrótce zostanie zaktualizowana. Jeśli nie, zawsze możesz otworzyć błąd w Phabricator (tag: VPS-project-Wikistats).

Lokalizacja, interfejs itp.

Interfejs jest po angielsku, jak mogę go zmienić by był w moim języku?

Najpierw musisz być zalogowany. Następnie możesz łatwo zmienić język w Special: Preferencje (lista gdzieś pośrodku). Tłumaczenie interfejsu znajduje się również tutaj: Special:MyLanguage/Help:Manual#5. Można też zmienić język, klikając na nazwę bieżącego języka interfejsu, który jest wyświetlany na górze strony, obok nazwy użytkownika.

Mojego języka nie ma na liście Special:Preferences? / Wybrałem mój język, ale nadal jest angielski?

Oznacza to, że twój język nie został jeszcze przetłumaczony lub nie został przetłumaczony w całości. Jeśli chcesz go przetłumaczyć, możesz to zrobić na Translatewiki.net (postępuj zgodnie z instrukcjami na Specjał:Pierwsze kroki). Zobacz także statystyki lokalizacji na Translatewiki i projekt tłumaczenia na Incubatorze.

Nie uzyskałem odpowiedzi na swoje pytanie.

Spróbuj zapytać w Portal społeczności. Pytanie i odpowiedź zostaną dodane tutaj.