A rendkívüli hírek hamar elvesztik hírjellegüket, ezért gyorsan kell feldolgoznunk őket. A teendők, ha:
- a hír még nincs megírva → Első pillanatok
- már van cikkünk az adott eseményről → Hogyan fejlődik a cikk?
- a helyszínen vagy → Helyszíni tudósítás
Első pillanatok
editHozd létre a cikket
editFontos: hozd létre a cikket, amint tudomást szereztél a friss hírről, nehogy a háttérben készüljön esetleg több külön cikk külön szerkesztők által, erőforrás-pazarlóan. Ha elkezdted írni a cikket, cseréld le a {{Wn/hu/készülő}}
sablont a {{Wn/hu/publikált}}
sablonra — ez az egyedüli eset, amikor megengedett a félkész cikkek publikálása.
Add a cikkhez a {{Wn/hu/Most érkezett}}
sablont is: ez figyelmeztet, hogy a cikk tartalma gyorsan változhat, ahogy az események kibontakoznak. Ezt a sablont később, amikor már elült az eset, le kell venni a cikkről.
Frissítsd a kezdőlapi cikkeket: tedd be valamelyik helyre az új hírt (vezér-, második, harmadik hely).
Források
editA cikk végén listázd a forrásokat, melyekből dolgoztál. Ha élő adásból értesülsz részletekről, add hozzá a {{Wn/hu/saját}}
sablont is a Források szakaszban, majd a vitalapon részletezd mely értesülések mely forrásokból valók.
Hogyan fejlődik a cikk?
editKeress forrásokat
editA források felkutatása égető feladat, amikor az esemény még ködös. Próbálkozhatsz a Google News és a Yahoo News oldalain — az előbbinek 15 perces késleltetése van —, vagy ráhangolódhatsz az élő közvetítésekre/adásokra a rádióban, TV-ben vagy az interneten.
Szerkesztési ütközések
editHa többen dolgoznak egy cikken, előfordulhat szerkesztési ütközés. Két tanács ezek elkerülésére:
- fejezetekre osztás: fejezetcímet adni forrásszöveg szerkesztésekor a == Fejezetcím == wikikóddal lehet — ez alá írd az adott fejezet szövegét. Hogy elkerüld az ütközést, csak egy fejezetet, és ne az egész cikket szerkeszd.
- külső szerkesztés: a saját gépeden, szövegszerkesztőt használva megírhatod a változtatást. Ha ezután nyitod meg szerkesztésre a cikket, akkor kevesebb idő telik el a mentésig, s az ütközés nagyobb eséllyel kerülhető el.
Új fejlemények esetén kezdj új cikket
editAz eredeti cikk szóljon magáról az eseményről. Az új fejlemények — például politikai reakciók, áldozatok számának emelkedése, letartóztatások stb. — legtöbbször új cikket érdemelnek. Tartsd észben: hírszolgáltatás vagyunk, nem enciklopédia: azaz az új eseményeket kell fókuszban tartani.
Átnevezés
editLehetőleg ne nevezd át a cikket, mert az esetleg ránk hivatkozó külső oldalak linkjei akkor megszűnhetnek működni. Már kapásból olyan címet adj, ami specifikusan az adott hírre illik, de ne legyen túl részletekbe menő, mert az eset újdonsága miatt azok még változhatnak.
Néhány óra elteltével, ha az eredeti cím nem tartalmaz tévedést, az új fejleményeket már külön cikkbe ajánlott szedni, hogy ne kelljen a cikket a tartalom változása miatt átnevezni.
Ha az átnevezés mégis szükségessé válik, az átirányításokat tartsd karban, mert lehet, hogy valaki az eredeti címeken keresztül hivatkozik ránk. Az átnevezéssel automatikusan létrejön átirányítás a régiről az új címre. A régi címen ellenőrizd a „Mi hivatkozik erre” eszközzel, hogy van-e átirányítás, ami még a régi címre mutat — ha van, azt javítsd, hogy az új címre mutasson.
Képek
editHa írsz egy eseményről, megadhatod az e-mail címed a cikk vitalapján, ahová a helyszínen lévő emberek esetleg képeket küldhetnek neked az eseményről. A cikkírás után néhány nappal az így kapott személyes adatokat töröld.
Helyszíni tudósítás
editHa az esemény közelében vagy, a helyszíni értesüléseid vázlatszerűen közölheted a cikk vitalapján is. A többi szerkesztő segíthet ellenőrizni, a tévesnek bizonyuló hallomásokat kiszűrni, illetve az anyagot a cikkbe illeszteni.
Ha tudsz, fényképezz, majd töltsd fel a képet a Commonsra! Egy mobillal lőtt fénykép is több a semminél.