Itt meghatározzuk, hogy miről lehet cikket írni, és miről nem. A formai útmutató magyarázza el, hogy hogyan érdemes felépíteni egy cikket.
Cikktípusok
editA Wikihírekben alapvetően kétféle cikk van:
- az összefoglalás a különböző médiatermékek azonos témájú híreiből merít. Mindig több, egymástól független, megfelelően idézett forráson alapul, mert az ellenőrizhetőség és a semlegesség így biztosítható.
- a saját tudósítás a hírszerző által készített interjú, helyszíni beszámoló, illetve nyomozásának eredménye vagy beszámoló annak állásáról. Készítésének részletei külön irányelvben vannak. A semlegesség itt is elengedhetetlen.
Cikkírás
editA Wikipédiával ellentétben a Wikihírek aktuális eseményeket dolgoz fel. Új fejlemény esetén ne a régi (értsd: egy napnál régebbi) cikket frissítsd, hanem írj egy újat, és linkeld abból a régit kapcsolódó hírként. Régi cikket csak akkor módosíts, ha az nem felel meg a tartalmi vagy formai követelményeknek. A nagyon fontos vagy gyakori témák külön kategóriát és infoboxot (témasablont) kaphatnak.
Mielőtt belevágnál, olvasd el, hogy mi nem való a Wikihírekbe.
Mi számít hírnek?
editA Wikihírek cikkei az újság vagy a TV híreihez hasonlóak:
- egy konkrét, aktuális eseményről vagy jelenségről szólnak. Az új fejlemények új cikkbe kerülnek, ne egy régit bővíts velük.
- az aktuális esemény nem régebbi egy hétnél, és az elmúlt 2-3 napban volt vele új fejlemény. A tények az idő múlásával is tények maradnak, de a hír nem marad hír.
- tényszerűek. Ha véleményt tartalmaznak, akkor mérvadó forrást idéznek. Ilyenkor az a hír, hogy azok a bizonyos emberek így és így véleményt nyilvánítottak.
- mérvadó forrás az, amely szervezetet vagy személyt a nyilvánosság a téma szakértőjeként fogadja el. Törekedned kell rá, hogy a legmérvadóbb véleményt közöld: például alkotmányos kérdésekben az Alkotmánybíróság véleménye fontosabb, mint egy járásbíróságé. Egy „kevésbé mérvadó” forrás is hasznos lehet, de csak a „jelentősebb” forrással kontrasztba állítva.
- semlegesek. Minden híradásunk legyen elfogulatlan, és ne rágalmazzon senkit.
- jelentősek, azaz van hírértékük. A helyi hírek jelentőségét értesd meg azokkal is, akik máshonnan, akár más országból valók. Egy hír akkor jelentős, ha sok ember számára érdekes.
- de nem sajtóközlemények vagy véleménycikkek. A semlegesség alapkövetelmény.
Interjúk
editEzek túlnyúlhatnak a fenti kritériumokon valamennyire, de igyekezz aktuális eseményekhez kötni őket. Talán a legjobb a társalgóban előre átbeszélni a szerkesztőtársakkal a lehetséges irányokat. (Az angol Wikihíreken az interjúkészítésnek komoly hagyománya van, így az interjúztatás és utószerkesztés kérdéseiben az a közösség is segíteni tud.)
Utánjárás
editHasználd a hírforrásokat és az internetes keresőket (pl. Google, Yahoo!) az anyag alátámasztására és bővítésére. Jegyezd fel a felhasznált weboldalak címét: hogy a hír hitelessége ellenőrizhető legyen, ezeket fel kell tüntetned forrásként a cikkben — használd erre a {{Wn/hu/Forrás}}
sablont.
Másik híroldalról csak akkor másolhatsz, ha az adott anyag felhasználható a CC-BY-SA 3.0 licenc szerint (azaz mások által szabadon felhasználható, beleértve az átdolgozás és a kereskedelmi felhasználás jogát). Az átveendő anyag ugyanúgy meg kell feleljen az érvényben lévő irányelveinknek, mint a saját cikkeinknek.
Forrásolás
editMinden állítást forrásokkal támasztunk alá, feltüntetésükről a formai útmutatót szól. Igyekezz megtalálni az állítás eredeti forrását, ami elsőként hozta le az információt.
A hírforrások is tévedhetnek — ennek kivédésére és a semlegesség biztosítására igyekezz több forrást találni, azokat egybevetni, és ellenőrizni állításaikat.
Saját tudósítás
editA saját tudósítások forrásai azonosíthatóak kell legyenek: a regisztráció nélküli / titkos informátoron alapuló saját tudósítás nem engedélyezett. Lásd még: Wn/hu/Wikihírek:Saját tudósítás.
A szerzői jogok, törvények és licencek tiszteletben tartása
editA törvényi követelmények mellett az udvariasság és a jó kapcsolatokra törekvés végett is szűrjük a Wikihírekre felkerülő tartalmat, és úgy írunk, hogy tiszteletben tartjuk a törvényeket, titoktartási kötelezettségeket és licenceket.
Kiindulási alap, hogy hivatkozz a forrásaidra megfelelően.
Ne másolj egy az egyben jogvédett munkákból — ideértve a legtöbb weblapot, még akkor is, ha nem találsz rajta szerzői jogi nyilatkozatot. Sem részletek, sem a teljes cikkek átvétele nem megengedett.
Ha valamiben nem vagy biztos, inkább hagyd ki. Ha valahonnan nem kapsz engedélyt, keress alternatív forrást.
A témával kapcsolatban érdemes még megnézni:
- Fair use (angol Wikipédia)
- Fair dealing (angol Wikipédia)