2010. április 24., szombat
- Wn/hu/Megtalálták a második világháborúban kilőtt Montevideo Maru roncsait
- Wn/hu/Négy EU-tagállam is megtiltotta egyes ukrán élelmiszerek és a gabona importját
- Wn/hu/Luxemburg ingyenessé tette a tömegközlekedést
- Wn/hu/A nőnap alkalmából női személyzettel futott az indiai Tippu Expressz
- Wn/hu/Magyarország 480 forintban maximalizálta az üzemanyagok árát
A múlt heti vulkánkitörés miatti forgalomkiesés hozzávetőleg 1,7 milliárd dollárnyi veszteséget okozhatott a légitársaságoknak a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) becslése szerint.
A szövetség az európai légtérzár első három napjára napi 400 milliós kárral számol. A járatok törlése továbbá napi 1,2 millió utazást hiúsíthatott meg világszerte. Giovanni Bisignani, az IATA elnöke keserűen jegyezte meg, hogy egy olyan iparágnak, amely csak az elmúlt évben 9,4 milliárdot vesztett és idénre is még 2,8 milliárdnyi veszteséggel kalkulált, egy ilyen esemény maga a kegyelemdöfés. Bisignani kritizálta továbbá az európai döntéshozókat, túlzottnak nevezve reakciójukat a helyzetre:
– A légtérzárat elméleti megfontolások alapján rendelték el, nem pedig hiteles mérésekre támaszkodva. Tagvállalataink tesztrepülései bizonyították, hogy az alkalmazott légköri modellek nem megfelelőek. Rossz döntéseikkel az egyes nemzeti kormányok csak fokozták a károkat.
Egyes érintett légitársaságok maguk is kétségbe vonták a zárlat indokoltságát. Micheal O'Leary, a Ryanair vezérigazgatója szavaival:
– Egy-, esetleg kétnapos felszállási tilalomnak még lehetett volna értelme... de teljes tilalmat elrendelni egy olyan hamufelhő esetében, amely 1000 tengeri mérföldön át – közben erejét vesztve – lebegett ide, aligha.
A másik oldalról, az európai légiirányítás védelmében szólalt fel az ír légügyi hatóság vezetője, Eamonn Brennan:
– Fontos leszögezni, hogy itt Európában még csak hasonlót sem tapasztaltunk eddig. Nem lehetett hasraütésre azt mondani, hogy: igen, a repülők biztonsággal mehetnek. Négy napnyi adatgyűjtés és elemzés, illetve számtalan tesztrepülés után lehetett csak megbecsülni, mennyi hamut is nyelhet el egy turbina egy út során, s hogy az veszélyes mennyiség-e már. Egyébként svájci mérések alapján a légtérzárak igenis indokoltak voltak.
Források
edit- Airlines lose $1.7 billion, ash blame game begins. Associated Press, 2010. április 21.
- Flight disruptions cost $1.7bn, says IATA. BBC News Online, 2010. április 21.