Wy/lv/Amerikas Savienotās Valstis

< Wy | lv
Wy > lv > Ziemeļamerika > Amerikas Savienotās Valstis
noframe
Karte
noframe
Karogs
noframe
Pamata informācija
Galvaspilsēta Vašingtona
Valdība Konstitucionāla federāla prezidentāla republika
Valūta ASV dolārs ($) (USD)
Platība 9 826 630 km²
Iedzīvotāji 325 719 178
Valsts valodas Angļu valoda (de facto)
Reliģija Protestantisms
Elektrība 120V/60Hz
Tālsarunu kods +1
Interneta domēns .us
Laika josla UTC-5 līdz -10


Amerikas Savienotās Valstis arī ASV ir valsts, kas atrodas galvenokārt Ziemeļamerikas centrālajā daļā, kur tās savstarpēji saistītie 48 štati un galvaspilsētas apgabals Vašingtona ir izvietoti starp Atlantijas un Kluso okeānu. Ziemeļos tā robežojas ar Kanādu, bet dienvidos ar Meksiku. Savienotajās Valstīs bez kontinentālajiem štatiem ietilpst arī Aļaska un Havajas. Aļaskas štats atrodas Ziemeļamerikas ziemeļrietumos, kur tas austrumos robežojas ar Kanādu, savukārt rietumos ir jūras robeža ar Krieviju, kas iet cauri Beringa šaurumam. Havaju štats ir arhipelāgs Klusā okeāna vidū. Savienoto Valstu pakļautībā ir arī teritorijas Karību jūrā (Puertoriko un ASV Virdžīnas) un Klusajā okeānā (nozīmīgākās no tām ir Amerikāņu Samoa, Guama un Ziemeļu Marianas Salas). ASV galvaspilsēta ir Vašingtona, bet lielākā pilsēta Ņujorka.

Apraksts

edit

Reģioni

edit
 
ASV karte
Jaunanglija (Konektikuta, Meina, Masačūsetsa, Ņūhempšīra, Rodailenda, Vērmonta)
ASV reģions ar interesantāko vēsturi. Šeit var atrast 17. gs. arhitektūras pieminekļus un vēsturisku personu memoriālus. Šeit ir senākās ASV pilsētas un agrārās Jaunanglijas ainavas, kas 300 gadu laikā ir maz mainījušās. Šis ir pats eiropeiskākais ASV reģions. Taču bez vēstures šeit ir arī jaukas pludmales, jūras veltes, augsti kalni un sniegotas ziemas. Turklāt Jaunanglijas teritorija ir salīdzinoši neliela, un to var apbraukt nedēļas laikā.
Vidusatlantika (Delavēra, Mērilenda, Ņūdžersija, Ņujorka, Pensilvānija, Vašingtona)
No Ņujorkas līdz Vašingtonai, Kolumbijas apgabals, Vidusatlantijas piekraste ar vairākām blīvi apdzīvotām pilsētām, vēsturiskajām vietām, lēzeniem kalniem un piejūras kūrortiem.
Dienvidi (Alabama, Ārkanzasa, Džordžija, Kentuki, Luiziāna, Misisipi, Ziemeļkarolīna, Dienvidkarolīna, Tenesī, Virdžīnija, Rietumvirdžīnija)
Dienvidi ir slaveni ar savu viesmīlību, mājas virtuvi, kā arī blūza, džeza, rokenrola, un kantrī mūzikas tradīcijām. Šis zaļojošais un lielā mērā subtropiskais reģions ietver vēsus, apaugušus kalnus, lauksaimnieciskas plantācijas un plašus ciprešu purvus.
Florida
Ziemeļflorida ir līdzīga pārējai dienvidu daļai, bet tas tā nav Orlando kūrortos, pensionēšanās kopienās, tropiskajā Karību reģiona apdvestajā Maiami, Evergleidā un 1900 km. garajās smilšu pludmalēs.
Vidusrietumi (Ilinoisa, Indiāna, Aiova, Mičigana, Minesota, Misūri, Ohaio, Viskonsina)
Reģions ar vienkāršiem un viesmīlīgiem cilvēkiem, agrārām teritorijām, mežiem, gleznainām pilsētiņām, rūpnieciskām pilsētām un Lielajiem ezeriem - lielāko saldūdens ezeru sistēmu pasaulē, kas veido ASV ziemeļu piekrasti.
Teksasa
Otrs lielākais štats ir kā atsevišķa valsts (kas tāda reiz bija) ar spēcīgu Spānijas un Meksikas kultūras ietekmi pagātnē. Teksasas ainavas variē no purviem dienvidaustrumos līdz stepēm ziemeļos, no smilšainām pludmalēm dienvidos līdz kalniem un tuksnešiem Teksasas tālajos rietumos.Teksasas ainavas variē no purviem dienvidaustrumos līdz stepēm ziemeļos, no smilšainām pludmalēm dienvidos līdz kalniem un tuksnešiem Teksasas tālajos rietumos.
Lielie līdzenumi (Ziemeļdakota, Dienviddakota, Nebraska, Kanzasa, Oklahoma)
Bijusī mežonīgo rietumu pierobežas zeme bieži tika saukta par „plakanāku nekā pankūku”, kad šajā reģionā bija bezgalīgs zālājs. Lielu daļu tagad aizņem viena milzīga saimniecība aiz otras, ar retām pilsētām, bet atlikušās prērijas vēl joprojām ir plašas un nedaudz tukšas.
Klinšu kalni (Kolorādo, Aidaho, Montāna, Vaiominga)
Aizraujošie apsnigušie Klinšu kalni piedāvā pārgājienus, raftingu, lielisku slēpošanu, tuksnešus un dažas lielas pilsētas.
Dienvidrietumi (Arizona, Nevada, Ņūmeksika, Jūta)
Reģionu spēcīgi ietekmējušas spāņu, meksikāņu un indiāņu kultūras. Šajā teritorijā ir sastopamas dažas no valstī iespaidīgākajām dabas ainavām un plaukstošajām mākslas kopienām. Lai gan reģiona tuksneši lielākoties ir neapdzīvoti, tomēr tajos ir dažas lielas pilsētas.
Kalifornija
Tāpat kā Dienvidrietumus, Kaliforniju lielā mērā ietekmējuši tās bijušie spāņu un meksikāņu valdnieki, kā arī Āzijas diasporas kultūra un virtuve. Kalifornija piedāvā pasaules slavenās pilsētas, tuksnešus, lietus mežus, sniegotus kalnus un skaistas pludmales.
Ziemeļrietumi (Vašingtona, Oregona)
Patīkami maigie Klusā okeāna ziemeļrietumi piedāvā atpūtu svaigā gaisā un kosmopolītiskas pilsētas. Apvidū ir iespaidīgi lietus meži, gleznaini kalni un vulkāni, skaistas piekrastes joslas un salvijām klātās stepes un tuksneši.
Aļaska
ASV lielākais štats, kas aizņem vienu sesto daļu valsts teritorijas. Aļaska veido ASV arktisko sektoru. Šī ir visneapdzīvotākā valsts teritorija, kuru aizņem augsti kalni, to skaitā arī Ziemeļamerikas augstākais kalns Denali. Šeit var iepazīt Aļaskas pamatiedzīvotāju kultūra, kas nav sastopama citur ASV.
Havajas
Vulkānisks arhipelāgs Klusā okeāna tropiskajā daļā, apmēram 3700 km uz dienvidrietumiem no Kalifornijas (tuvākā ASV štata). Klusās Havajas ir atpūtnieku paradīze.

Pilsētas

edit
 
Anasazi indiāņu administratīvais, ekonomiskais un ceremoniālais centrs (1. gadu tūkstotis).

Kā nokļūt

edit

Ar lidmašīnu

edit

Ar vilcienu

edit

Ar auto

edit

Ar autobusu

edit

Ar kuģi

edit

Kā apceļot

edit

Ar auto

edit

Ar vilcienu

edit

Ar autobusu

edit

Ar kuģi

edit

Ar velosipēdu

edit

Ar kājām

edit

Ar lidmašīnu

edit

Saziņas valoda

edit

Apskates objekti

edit

Darījumi

edit

Iepirkšanās

edit

Virtuve

edit

Dzērieni

edit

Nakšņošana

edit

Drošības pasākumi

edit

Medicīniskā palīdzība

edit

Paražas

edit

Sakari

edit