Wy/lv/Kanāda

< Wy‎ | lv
Wy > lv > Ziemeļamerika > Kanāda
noframe
Karte
noframe
Karogs
noframe
Pamata informācija
Galvaspilsēta Otava
Valdība Federāla parlamentāra demokrātija un konstitucionāla monarhija
Valūta Kanādas dolārs ($) (CAD)
Platība 9 984 670 km²
Iedzīvotāji 37 067 011
Valsts valodas Angļu un franču valoda
Reliģija Romas katolicisms
Elektrība 120V/60Hz
Tālsarunu kods +1
Interneta domēns .ca
Laika josla UTC-3,5 līdz -8


Kanāda ir valsts, kura aizņem lielāko daļu no Ziemeļamerikas ziemeļiem. Tā plešas no Atlantijas okeāna austrumos līdz Klusajam okeānam rietumos, bet ziemeļos to apskalo Ziemeļu Ledus okeāns. Kanāda ir pasaulē otra lielākā valsts pēc platības. Sauszemes robeža dienvidos un rietumos tai ir tikai ar Amerikas Savienotajām Valstīm. Tāpat tai ir jūras robeža ar Dāniju (Grenlande) ziemeļaustrumos, un ar Franciju (Senpjēra un Mikelona) austrumos. Pēc platības Kanāda ir otra lielākā valsts pasaulē, un robeža starp Kanādu un ASV ir garākā divu valstu savstarpējā robeža pasaulē. Kanādas galvaspilsēta ir Otava, bet lielākā pilsēta Toronto.

Apraksts edit

Reģioni edit

 
Kanādas karte
Atlantiskā Kanāda (Ņūbransvika, Ņūfaundlenda un Labradora, Jaunskotija, Prinča Edvarda Sala)
Šis reģions lepojas ar savu vēsturi, jo īpaši ar Kanādas kā suverēnas valsts veidošanos. Atlantiskā Kanāda ir plaši pazīstama ar dabas skaistumu (īpaši ap piekrastes zonu), Halifaksas un Sentdžonsas vēsturisko pilsētu skaistumu, kā arī ar milzīgo zvejas un kuģniecības nozari. Reģionu raksturo arī Ņūfaundlendas un Labradoras atšķirīgā kultūra, kas vienlaikus bija gan pirmā vieta, ko eiropieši bija atklājuši Kanādā, gan pēdējā daļa, kas pievienojās konfederācijai.
Kvebeka
Reģions izceļas ar franču valodu un mantojumu, un, atšķirībā no pārējās Kanādas, tās kultūras saites ar Eiropu ir spēcīgākas nekā ar ASV. Kvebekas pilsēta ir viena no senākajām Kanādas apdzīvotajām vietām, Monreāla ir viena no lielākajām Kanādas metropolēm, bet Kvebekas ziemeļu un ziemeļaustrumu daļa - gandrīz visa teritorija starp Sentlorensas upi un Hudzona līci ir pilnīgi neskarta daba, bez ceļiem un apdzīvotām vietām.
Ontārio
Šis ir Kanādas apdzīvotākais un otrs lielākais reģions. Šeit atrodas valsts galvaspilsēta Otava un tās lielākā pilsēta Toronto. Turklāt priekš tūristiem tā ir vispopulārākā Kanādas province - dienvidos ir Lielie ezeri un Niagāras ūdenskritums (uz kuru no Kanādas puses ir labāks skats nekā no ASV), bet neapdzīvotajos ziemeļos ir Arktika un pat parks ar baltajiem lāčiem.
Prērija (Alberta, Manitoba, Saskačevana)
Prērija - patiesībā gan prērija aizņem tikai daļu no šī reģiona, kas rietumos stiepjas līdz pat Klinšu kalnu pakājei. Šeit ir ļoti daudzveidīgas ainavas - pauguri austrumos, lauksaimniecības zemes dienvidos, kalni un klintis rietumos, meži un lieli ezeri ziemeļos. Šis ir viens no visstraujāk augošajiem Kanādas reģioniem, lai gan daudziem tas ir pazīstams tikai ar saviem kalnu kūrortiem, piemēram, Banfas nacionālo parku. Reģionā nav vienas dominējošas metropoles, bet ir vairākas lielas līdzvērtīgas pilsētas - Vinipega, Saskatūna, Ridžaina, Edmontona un Kalgari.
Britu Kolumbija
Šis ir viens no skaistākajiem Kanādas reģioniem. Provinces lielākā pilsēta ir Vankūvera, kas ir viena no liberālākajām Ziemeļamerikas metropolēm ar milzīgu kultūras daudzveidību. Viktorija, Kanādas senākā apmetne pie Klusā okeāna, ir provinces galvaspilsēta. Britu Kolumbijā ir visdažādākās ainavas, sākot no pludmalēm un vīna dārziem līdz ledājiem un kalnu virsotnēm.
Ziemeļkanāda (Ziemeļrietumu Teritorijas, Nunavuta, Jukona)
Ja pārējos reģionos apdzīvotas un civilizētas dienvidu teritorijas var apvienot ar savvaļas un gandrīz neapdzīvotām teritorijām, tad šeit ziemeļi ir visur. Šeit ir maz kultūras apskates objektu, bet daudz dabas ainavu. Bet lai tos apmeklētu, jo īpaši Kanādas Arktikā, būs nepieciešama ekspedīcija. Un tomēr šeit ir daudzveidīgas ainavas un neierobežotas iespējas savvaļas dzīvnieku novērošanai. Savukārt kultūras objekti parasti ir saistīti ar Amerikas pamatiedzīvotājiem, kas šeit ir labāk saglabājušies nekā jebkur citur Kanādā.

Pilsētas edit

 
Vankūveras salas petroglifi netālu no Portalberni.

Kā nokļūt edit

Ar lidmašīnu edit

Ar vilcienu edit

Ar auto edit

Ar autobusu edit

Ar kuģi edit

Kā apceļot edit

Ar auto edit

Ar vilcienu edit

Ar autobusu edit

Ar kuģi edit

Ar velosipēdu edit

Ar kājām edit

Ar lidmašīnu edit

Saziņas valoda edit

Apskates objekti edit

Darījumi edit

Iepirkšanās edit

Virtuve edit

Dzērieni edit

Nakšņošana edit

Drošības pasākumi edit

Medicīniskā palīdzība edit

Paražas edit

Sakari edit