Észak-Amerika az északi félgömbön és nagyrészt a nyugati félgömbön található geológiai kontinens, amelyik az észak-amerikai kéreglemezen fekszik. Dél-Amerikával együtt alkotja az amerikai szuperkontinenst. A kéreglemez kis része Kamcsatka és Csukcsföld révén az eurázsiai kontinens része. Ugyanakkor Észak-Amerikához tartozik Kaliforniának a Szent András-törésvonal és a Csendes-óceán közötti része, amely geológiailag a csendes-óceáni kéreglemez része.
Társadalmi–politikai–kulturális értelemben Amerika északi részét alkotja. Északon a Jeges-tenger határolja, keleten az Atlanti-óceán és a Karib-tenger, nyugaton a Csendes-óceán. Területe nagyjából 24 500 000 km², ezzel elfoglalja bolygónk 4,8%-át. Lakossága körülbelül 514 600 000 fő (2002. július), ezzel a negyedik legnépesebb földrész (Ázsia, Afrika és Európa után).
Észak-Amerikában számos lehetőség van túrázásra, hegymászásra, téli és vízi sportok űzésére, extrém sportokra és sok más időtöltésre.
Gasztronómia
editA gasztronómia igen változatos, mivel Amerikába számos nép vándorolt be, így az olasztól kedve az afrikaiig találhatóak benne különböző elemek.
Kanadára inkább a tengeri halak, kagylók rákok jellemzőek. Közkedveltek a gyümölcslepények, és a juharszirup. Húsok tekintetében marha-, rénszarvas- és a jávorszarvashús a jellemző. A reggeli a legfontosabb étkezés, amelyhez sok kávét isznak. A kanadai sör ízvilága nem túl változatos, szomjoltásra való.
Az Egyesült Államokban gyakorlatilag minden megtalálható. Gyakoriak a gyorséttermek, a hamburger, szendvicsek és a hot-dog. Általában villásreggelit esznek, a kávéjuk jóval hígabb az Európainál.
A mexikói konyha gyakori eleme a csili, a bab és a kukorica. Ízvilága kiemelkedően változatos. Tipikus alkohol a tequila.
Lásd még
edit