Wy/cs/Rusko

< Wy‎ | cs
Wy > cs > Rusko

Rusko (rusky Россия, Rossija) je zdaleka největší zemí světa, která pokrývá více než osminu obydlené plochy Země, rozkládá se na území východní Evropy a severní Asie a zahrnuje jedenáct časových pásem. Ačkoli geograficky leží převážně v Asii, většina obyvatel Ruska je soustředěna v evropské části a kulturně je Rusko jednoznačně evropské. Velká část asijské části má však více společného s Kazachstánem, Mongolskem nebo severovýchodní Čínou než s východní Evropou. Rusko se může pochlubit bohatou historií a kulturou.

Regiony

edit
 
  Střední Rusko (Moskva, Ivanovská oblast, Jaroslavská oblast, Kalužská oblast, Kostromská oblast, Moskevská oblast, Rjazaňská oblast, Smolenská oblast, Tulská oblast, Tverská oblast, Vladimirská oblast)

Jedno z historických center ruské kultury, kterému dominuje velkolepá architektura a historické budovy a kde se nachází hlavní město Moskva.

  Region černozemě (Bělgorodská oblast, Brjanská oblast, Kurská oblast, Lipecká oblast, Orelská oblast, Tambovská oblast, Voroněžská oblast)

Leží na jih od středního Ruska, proslulý svou bohatou, hlubokou, černozemní půdou, byl za druhé světové války důležitým bojištěm.

  Severozápadní Rusko (Petrohrad, Archangelská oblast, Karélie, Komijská republika, Leningradská oblast, Murmanská oblast, Něnecko, Novgorodská oblast, Pskovská oblast, Vologodská oblast)

Nachází se zde bývalé carské hlavní město Petrohrad, známé také jako „severní hlavní město“. Spojuje krásnou krajinu velkých jezer Ladožského a Oněžského a středověkých pevností Pskovské oblasti s jezerní oblastí Karélie a je vstupní branou ze Skandinávie.

  Kaliningradská oblast (často je považována za součást severozápadního Ruska)

Historicky německý region Východní Prusko, který po porážce Německa ve druhé světové válce připadl SSSR a nyní je jedinou ruskou exklávou, díky níž má Rusko společné hranice s Polskem a Litvou.

  Jižní Rusko (Adygejsko, Čečensko, Krym, Dagestán, Ingušsko, Kabardsko-Balkarsko, Kalmycko, Karačajevsko-Čerkesko, Krasnodarský kraj, Severní Osetie, Rostovská oblast, Stavropolský kraj)

Oblasti u Černého moře jsou nejteplejší v celé zemi, s krásnými letovisky, jako je subtropické Soči, v kontrastu s chladnými, hornatými a neklidnými republikami severního Kavkazu.

  Povolží (Astrachaňská oblast, Čuvašsko, Kirovská oblast, Marijsko, Mordvinsko, Nižněnovgorodská oblast, Penzenská oblast, Samarská oblast, Saratovská oblast, Tatarstán, Udmurtsko, Uljanovská oblast, Volgogradská oblast)

Nejprůmyslovější region v zemi, známý výrobou rozsáhlého vojenského vybavení ve městech, jako je Iževsk, s bohatou kulturou a historií včetně tatarského hlavního města a „třetího hlavního města Ruska“ Kazaně.

  Uralský region (Baškortostán, Čeljabinská oblast, Chantymansijský autonomní okruh, Jamalo-něnecký autonomní okruh, Kurganská oblast, Orenburská oblast, Permský kraj, Sverdlovská oblast, Ťumenská oblast)

Jeden z nejbohatších regionů, známý produkcí mnoha zdrojů, které Rusko dnes potřebuje. Pojmenován podle rozsáhlého pohoří Ural, které zároveň tvoří hranici mezi Evropou a Asií.

  Sibiř (Altajský kraj, Altajská republika, Burjatsko, Evenský autonomní okruh, Irkutská oblast, Chakasie, Kemerovská oblast, Krasnojarský kraj, Novosibirská oblast, Omská oblast, Tomská oblast, Tuva, Zabajkalský kraj)

Největší oblast v zemi – rozmanitá krajina a roční teploty s ohromujícím jezerem Bajkal, nejdelšími řekami světa a bažinami v centru a na severu. V této oblasti žije mnoho turkických, mongolských, tunguzských a dalších etnických skupin, kterými se Sibiř liší od evropského Ruska.

  Ruský Dálný východ (Amurská oblast, Čukotka, Chabarovský kraj, Jakutsko, Kamčatský kraj, Magadanská oblast, Přímořský kraj, Sachalinská oblast, Židovská autonomní oblast)

Jeden z nejchladnějších regionů Ruska, kde se nachází nejchladnější město na světě, Jakutsk. Světově proslulý národními parky, krásnou přírodou a horami a sopkami na Kamčatce. Je také vstupní branou do Severní Koreje a Číny.

Reference

edit

Externí odkazy

edit
  • Rusko na české Wikipedii