Wy/cs/Polsko

< Wy‎ | cs
Wy > cs > Polsko

Polsko (polsky Polska) je středoevropská země, která se v posledních několika staletích nacházela na křižovatce tří velkých evropských říší. Díky tomu má bohatou kulturu a historii a silný základ pro cestovní ruch.

Gdaňsk
Solný důl Wieliczka

Polské historické dědictví se odráží v architektuře, muzeích, galeriích a památkách. Jeho krajina je rozmanitá a sahá od pobřeží Baltského moře na severu až po Tatry na jihu. Mezi nimi se rozprostírají svěží pralesy, kde žijí fascinující druhy zvířat včetně zubrů v Bělověži, krásná jezera a řeky pro různé vodní sporty, z nichž nejznámější jsou ve Varmijsko-mazurském vojvodství, kopce, roviny a pouště. Mezi polskými městy najdete dokonale zachovalé gotické staré město Toruň, hanzovní památky v Gdaňsku a doklady průmyslového rozmachu 19. století v Lodži.

Dnešní Polsko je etnicky, jazykově a nábožensky velmi homogenní. Historické polské republiky, jejichž hranice se velmi lišily od těch dnešních, byly velmi multikulturní a Polsko bylo po určitou dobu známé jako nábožensky nejtolerantnější země Evropy. V Polsku žilo nejpočetnější židovské obyvatelstvo v Evropě, které bylo téměř vyhlazeno holocaustem za druhé světové války a po válce antisemitskou komunistickou vládou.

Západní oblasti Polska, včetně velkých částí Dolnoslezského, Lubušského a Západopomořského vojvodství, byly v různých obdobích součástí sousedního Německa. Přirozená hranice horských hřebenů oddělující Polsko od jeho jižních sousedů, Česka a Slovenska, nezabránila kulturním vlivům (a občasným válkám). Ve středověku bylo Polsko součástí mocného společenství s Litvou, které spravovalo i velkou část dnešního Běloruska a Ukrajiny. Kulturní doklady o tom lze nalézt blíže k dnešním hranicím. A konečně, celá východní polovina Polska bývala pod kontrolou Ruské říše a v době komunismu zde byl silný sovětský vliv, který po sobě zanechal mnoho stop v kultuře i stavebním dědictví.

Přestože Polsko ztratilo ve druhé světové válce třetinu obyvatel, včetně neúměrně velké části elit, a po ní jako sovětský satelitní stát utrpělo mnoho hospodářských problémů, ve 20. století v mnoha ohledech kulturně vzkvétalo. Polsko, které připravilo půdu pro své kolegy z východního bloku, prošlo na konci 80. a v 90. letech bolestivým přechodem k demokracii a kapitalismu. Ve 21. století Polsko vstoupilo do Evropské unie a na rozdíl od jiných zemí EU se těší nepřetržitému hospodářskému růstu. To mu umožnilo výrazně zlepšit infrastrukturu a mělo hluboký vliv na zdejší společnost. Poláci jsou kreativní a podnikaví, neustále přicházejí s různými nápady na akce a festivaly a nové budovy a instituce vznikají téměř před očima, takže při každé návštěvě určitě objevíte něco nového.

Regiony edit

Polské správní oblasti se nazývají vojvodství (województwa).

  Střední Polsko (Lodžské, Mazovské)

Ve středním Polsku leží hlavní město Varšava a též Lodž s bohatou textilní výrobou a filmovým dědictvím.

 
  Jižní Polsko (Malopolské, Slezské)

Nacházejí se zde nádherná pohoří, nejstarší fungující solné doly na světě, fantastická krajina, jeskyně, historické památky a města. Nádherné středověké město Krakov je nejnavštěvovanější polskou destinací.

  Jihozápadní Polsko (Dolnoslezské, Opolské)

Barevná směs různých krajin. Jeden z nejteplejších regionů v Polsku s velmi oblíbeným, dynamickým městem Vratislav. V tomto regionu najdete polské, německé a české vlivy.

  Severozápadní Polsko (Lubušské, Velkopolské, Západopomořanské)

Rozmanitá krajina, hojnost divoké zvěře, ráj pro pozorovatele ptáků, vnitrozemské duny. Jeho dědictví je utvářeno staletími, v nichž bylo součástí Německa.

  Severní Polsko (Kujavsko-pomořské, Pomořské, Varmijsko-mazurské)

Oblast atraktivního polského pobřeží, písečných pláží s dunami a útesy, jezer, řek a lesů.

  Východní Polsko (Lublinské, Podleské, Podkarpatské, Svatokřížské)

Velmi zelená oblast plná jezer. Nabízí nedotčenou přírodu a možnost kempování v krásné přírodě. Jedinečné pralesy a malebné řeky (např. Biebrza) s chráněnými druhy ptáků činí oblast stále zajímavější pro turisty.

Reference edit

Externí odkazy edit