Chorvatsko je stát ležící v jihovýchodní Evropě, z větší části na Balkánském poloostrově. Sousedí na severu s Maďarskem, na východě se Srbskem a Bosnou a Hercegovinou, na jihovýchodě s Černou Horou a na severozápadě se Slovinskem. Na jihozápadě ho omývají vody Jaderského moře.
Regiony
Istrie (Istra)
Poloostrov na severozápadě, sousedící se Slovinskem |
||
Kvarner
Pobřeží a vysočina severně od Dalmácie | ||
Dalmácie (Dalmacija)
Pruh pevniny mezi Jaderským mořem a Bosnou a Herzegovinou | ||
Slavonie (Slavonija)
Severovýchodní oblast s lesy a poli, na hranicích s Maďarskem, Srbskem a Bosnou a Hercegovinou, včetně podregionů Slavonija a Baranja (na sever od řeky Drávy) | ||
Střední Chorvatsko (Središnja Hrvatska)
Severní pohoří, kde se nachází Záhřeb. |
Dělení
Chorvatsko se dělí na 21 žup. Ty se dále dělí na opčiny, kterých je kolem 10–20 v každé župě a mají podobné postavení jako české obce s pověřeným obecním úřadem, ale jsou o hodně rozsáhlejší, protože obvykle pod jednu opčinu spadá několik osad a vesniček, také mezi 5–10.
Za zmínku stojí také to, že Dubrovnicko-neretvanská župa je exklávou, protože je od zbytku Chorvatska oddělena bosenskou obcí Neum.
Významných turistických center je v Chorvatsku opravdu velká spousta, z přímořských můžeme vyjmenovat například města Rijeka, Zadar, Dubrovnik, Makarska, Omiš a mnoho dalších. V zemi se také nachází velký počet národních parků, z nichž nejznámější jsou Národní park Plitvická jezera, známý z filmů s Vinnetouem, a Národní park Krka, známý pro své krásné a rozlehlé vodopády a velký počet památek v okolí (jako například františkánský klášter na ostrově Visovac, Monastýr Krka, zbytky římského vojenského tábora Burnum nebo tvrze Trošenj a Nečven). Z turistických center ve vnitrozemí můžeme vyjmenovat například jednu z „obětí války“, město Vukovar, známé také díky své dominantě, Vukovarské vodárenské věži, skanzen války v Chorvatsku na okraji města Karlovac, tvrz Motovun, nejmenší město na světě Hum nebo hlavní město Záhřeb.
Doprava
Vlakem
Od poloviny června do začátku září jezdí v úterý a pátek z Prahy přímý lůžkový vlak EC Slovan do Splitu přes Kolín, Pardubice, Brno a Břeclav. Z Prahy vyjíždí kolem 10:00 dopoledne a do Splitu dorazí po 22 hodinách přes Bratislavu a Budapešť kolem 8:00 druhého dne. Zpět jede vlak v sobotu a ve středu po 18. hodině a do Prahy se vrátí kolem 18:00 druhý den.
V pondělí, středu a pátek pak po celý rok jezdí vlak asi v 11:00 z Prahy přes Brno s přestupem ve Vídni a Záhřebu do Splitu, kam přijede druhý den ráno kolem 7:00. Zpět se vrací v úterý, čtvrtek a sobotu ve 22:00 a kolem 19:00 druhého dne přijíždí do Prahy. Během letní sezóny jezdí oba spoje denně.
Letecky
České aerolinie létají třikrát týdně z Prahy do Záhřebu. Z Prahy a Ostravy do Splitu a Dubrovníku provozuje linky společnost SmartWings.
Autem
Čeští turisté jezdí do Chorvatska nejčastěji přes Rakousko a Slovinsko. Vzdálenost z Prahy do Rijeky přes Lublaň je tak 820 km, do Dubrovníku přes Záhřeb 1280 km. Při cestě do jižní části chorvatského pobřeží nebo při cestě z Moravy či Slezska je alternativou trasa přes Slovensko a Maďarsko, která je o 60 km delší a méně vytížená.
Jazyky
V Chorvatsku je jedinou úřední řečí chorvatština, má ale velký počet místních jazykových menšin, jako například italsky a slovinsky mluvící menšina na Istrii, maďarsky mluvící menšina v okolí měst Osijek a Varaždin, srbská menšina v centrálním Chorvatsku u měst Knin a Gospić a česká menšina u městečka Daruvar. Z cizích jazyků tu převládá hlavně angličtina a němčina.
Nakupování
Od roku 2023 je chorvatskou měnou euro.
Externí odkazy
- Chorvatsko na české Wikipedii
- Vlakem do Chorvatska