Wy/cs/Rakousko

< Wy‎ | cs
Wy > cs > Rakousko

Rakousko (německy Österreich, doslova „Východní říše“) je vnitrozemská německy mluvící alpská země ve střední Evropě. Rakousko je spolu se sousedním Švýcarskem centrem zimních sportů v Evropě. Stejně tak je však oblíbené i pro letní turisty, kteří navštěvují jeho historická města a vesnice a vydávají se na pěší túry po nádherných alpských scenériích.

Regiony edit

Rakousko je spolková republika, která se skládá z devíti spolkových zemí (Bundesländer):

  Burgenlandsko

Slunné roviny a nespočet vinařství podél hranic s Maďarskem. Největší rakouské (i když velmi mělké) Neziderské jezero je vhodným místem pro pozorování ptáků.

 
  Dolní Rakousko

Největší země se rozkládá od českých kopců až po vrcholky Alp. Krajina Wachau s impozantním klášterem Melk je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

  Horní Rakousko

Horní Rakousko, které je méně turistické a obyčejnější než některé jiné části země, nabízí skvělá jezera ke koupání, hory k pěší turistice a cenově dostupné lyžování i třetí největší rakouské město Linec.

  Korutany

Nejjižnější rakouská spolková země je oblíbená pro množství jezer, tradiční kuchyni a svérázný dialekt svých obyvatel.

  Salcbursko

Nachází se zde světoznámé město Salcburk a nejznámější rakouská lyžařská střediska. Motoristé mohou využít přejezd přes Alpy do Korutan po slavné silnici Glockner-Hochalpenstraße.

  Štýrsko

Hornická města na severu země mají sice lepší časy za sebou, ale oblast kolem druhého rakouského města Štýrského Hradce je na vzestupu. Jižní Štýrsko je proslulé svými vinařstvími a středomořským šarmem.

  Tyrolsko

Vysoké hory a úzká údolí – místo pro vášnivé lyžaře.

  Vídeň

Bývalé hlavní město Rakouska-Uherska překypuje působivou architekturou, kulturními institucemi a příležitostmi k poznávání rakouské a téměř všech ostatních kuchyní. Císařské a kosmopolitní hlavní město v malé homogenní zemi tvoří výrazný kontrast ke zbytku Rakouska.

  Vorarlbersko

Rakouská brána do Švýcarska a Lichtenštejnska někdy působí více švýcarsky než rakousky, což je částečně způsobeno alemanským dialektem jejích obyvatel.

Reference edit

Externí odkazy edit