Wy/cs/Auschwitz-Birkenau

< Wy‎ | cs
Wy > cs > Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau je název, pod kterým jsou známy koncentrační, pracovní a vyhlazovací tábory založené nacisty během druhé světové války u měst Osvětim a Březinka v jižní části Polska, přibližně 60 km od malopolského Krakova. Tábory se staly poutními místy pro přeživší, jejich rodiny, rodiny pozůstalých a všechny ty, kteří mají zájem si holokaust připomenout.

Arbeit macht frei – nápis na bráně do Auschwitzu I.

V roce 2018 se v historických budovách Auschwitzu I nachází tématické výstavy a prohlídkou areálu je tak možné strávit mnoho hodin. Auschwitz II má rozlohu větší, nicméně neposkytuje tolik historických informací. Během jednoho dne je možné zvládnout návštěvu obou částí.

Základní informace edit

Ačkoli Auschwitz-Birkenau vůbec není jediným ani prvním německým vyhlazovacím táborem, stal se v celosvětovém chápání symbolem teroru, genocidy a holokaustu.

Koncentrační tábor byl nacisty založen na předměstí poslých měst OSvětimi a Březinky, která byla, stejně jako celé Polsko, okupována Německem od začátku durhé světové války (1939), a to až do osvobození před koncem války. Polská jména obou měst (Oświęcim, Brzezinka) byla poněmčena na Auschwitz a Birkenau a stala se zároveň názvy táborů.

Tábor byl během pěti let postupně rozšiřován, až se skládal ze tří hlavních částí: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau a Auschwitz III-Monowitz. Auschwitz-Birkenau měl 40 podřízených táborů v sousedních městech a okolí. Zpočátku zde byly vězněni, zotročováni a vražděni pouze Poláci a Židé, později byli oběťmi i sovětští váleční zajatci, Romové a vězni dalších národností a minorit.

Od roku 1942 se tábor stal místem nejrozsáhlejšího masového vraždění v historii lidstva jako součást Hitlerova plánu totálního zničení zmíněných národů (tzv. Konečné řešení). Naprostá většina židovských mužů, žen a dětí, kteří byli ze svých domovů po celé Evropě deportováni do Auschwitz-Birkenau, byli okamžitě po příjezdu posíláni na smrt v plynových komorách v Březince poté, co byli na místo dopravováni ve vagonech původně určených pro přepravu dobytka. Jejich těla byla následně spálena v průmyslových pecích v krematoriích.

Na konci války začaly jednotky SS plynové komory, krematoria i další budovy rozebírat a srovnávat se zemí a pálit dokumenty ve snaze odstranit stopy spáchaných zločinů. Vězni, kteří byli schopni pochodu, byli odsouvání do vnitrozemí německé Třetí říše, přičemž tisíce z nich umíraly hlady, vyčerpáním a nepřízni počasí. Ti, kteří byli ponecháni v táboře a podařilo se jim přežít, se dočkali osvobození vojáky Rudé armády 27. ledna 1945.

Zákon ze 2. července 1947 poválečného polského parlamentu stanovil, že se dochované tábory Auschwitz I a Auschwitz II-Birkenau stanou Státním muzeem Auschwitz-Birkenau.

V roce 1979 bylo místo zařazeno na seznam památek UNESCO.

Doprava edit

 
Kasárna v Auschwitz II-Birkenau
 
Auschwitz I a II označené na mapě. Mapová data (c) přispěvatelé OpenStreetMap

Autobusem edit

Z hlavního autobusového nádraží v Krakově jezdí celkem často autobusy a minibusy (jednosměrná jízdenka za 10-14 złoty). Cesta s místními zastávkami trvá asi hodinu a půl. Poslední autobus z Osvětimi odjíždí do Krakova v 19:45, kdy je muzeum stále otevřené pro ty, kteří přišli do 19 h, je tedy potřeba počítat s včasným přesunem k autobusu.

Autem edit

Cesta z Krakova autem trvá kolem jedné hodiny a z dálnice A4 je třeba vyjez exitem Oświęcim/Balin. U obou táborů jsou hlídaná parkoviště s cenami kolem 10 złoty na celý den, u hlavní brány Auschwitzu II jsou i místa pro asi 40 aut a nedaleko parkoviště s parkovným 2 zł/hod, parkovací místa zdarma lze nalézt i v jeho širším okolí.

Vlakem edit

Z Česka lze vlakem dojet mj. z Prahy, Brna i Ostravy, protože však vlaky přijíždí až odpoledne, je dobré si na noc zajistit ubytování a prohlídku nechat až na druhý den. Osvětimské nádraží leží asi 2 km od muzea, ke kterému jezdí i městská doprava (2.70 zł). Přijíždí vlaky od Krakova (9.50 zł) i Katovic, cesta trvá 1,5 až 2 hodiny, protože vlak staví v zastávkách po cestě.

Organizovaný zájezd edit

Jednodenní i vícedenní zájezdy do Auschwitz-Birkenau pořádá i řada cestovních kanceláří, v roce 2018 se pohybují od 600 Kč. Snadné je díky reklamám nalézt i zájezdy z velkých polských měst, obzvláště z Krakova, odkud jezdí minibusy s průvodcem.

Vstup edit

Vstup do muzea je zdarma, nicméně je dobré místo podpořit prostřednictvím dobrovolných darů v kasičkách anebo alespoň zakoupením publikace, knižního průvodce anebo suvenýrů v místním obchodě.

Oba tábory můžete procházet sami vlastním tempem, nemáte-li zájem o placenou prohlídku s průvodcem, jehož tempo nemusí vždy vyhovovat. V Auschwitzu I je však třeba se připravit na to, že individuální prohlídky zdarma jsou pro vysoký počet návštěvníků od 1. dubna do 31. října umožněny pouze před 10 h a pak až od 16 h, a i na ně je nezbytné si ve stánku u hlavního vchodu vyzvednout časový lístek.

V Auschwitz II-Birkenau je individuální vstup možný během celé otvírací doby. Můžete tak zvolit nejprve prohlídku tohoto tábora a po 16 h se vrátit k Auschwitzu I.

Tam se také připravte na důkladnou prohlídku před vlastním vstupem. Do muzea se nesmí se zavazadly o rozměrech větších než 30 x 20 x 10 cm, vstoupit nesmíte ani s kapesními noži a jinými zbraněmi. Nedovolené předměty a rozměrnější zavazadla je možné za 4 zł uschovat v zařízení před vchodem.

Otvírací doba edit

Muzeum je otevřeno po celý rok sedm dní v týdnu kromě 1. ledna, 26. prosince a Velikonoční neděle, a to v následující časy:

 • duben, květen, září: 8:00–18:00
 • červen, červenec, srpen: 8:00–19:00
 • březen, říjen: 8:00–17:00
 • únor: 8:00–16:00
 • leden, listopad 8:00–15:00
 • prosinec: 8:00–14:00

Návštěvníci mohou v areálu zůstat ještě 90 minut po čase uzavření vstupu.

 

Pohyb po areálu edit

Po památníku a muzeu Auschwitz je snadné se pohybovat pěšky.

Prohlídky Auschwitzu I stojí 40 zł (zlevněné vstupné pro studenty do 24 let je 30 zł) a doporučují se pro hlubší porozumění, ale mohou být trochu uspěchané. Individuální prohlídku usnadní knižní průvodce s mapkou - k dostání je v mnoha jazycích včetně češtiny za 22 zł, k dostání jsou i levnější mapky.

Všechny exponát mají popisky v polštině a angličtině, mnohdy i v jiných jazycích. Rozsah hrůz a zla, které se zde děly, je nepředstavitelný a průvodce může pomoci alespoň trochu pochopit, jaké zlo se skrývá za místností plnou lidských vlasů, tisícem dětských botiček nebo hromadami předmětů každodenní potřeby.

Mezi tábory edit

Mezi tábory I a II po půlhodině funguje kyvadlová doprava - autobus jezdí v celou a v půl od tábora I a ve čtvrt a třičtvrtě od Auschwiztu II. Vstupy do táborů jsou od sebe vzdáleny 2,2 km, takže za dobrého počasí lze k druhému táboru dojít během 20 minut, byť po nepříliš vzhledné silnici. Taxi pak stojí kolem 15 zł.

Návštěva edit

 
Auschwitz I
 
Krematorium v Auschwitz-Birkenau

Auschwitz I edit

Jde o první tábor, který se začal používat, proto se mu v němčině říkalo Stammlager, 'hlavní tábor'. Dochoval se v mnohem ucelenější podobě než Birkenau, je ale také o mnoho menší. Tábor se skládá z bývalých polských vojenských kasáren,které nacisté zabavili v roku 1940. U vchodu uvidíte kovanou bránu, jež nese neslavně známé táborové heslo Arbeit macht frei - "práce osvobozuje." Uvnitř některých z bloků naleznete informace, exponáty, tabule, fotografie a osobní věci ilustrující život a krutosti tábora. Jediná zbylá plynová komora je právě zde. Po válce byla zrekonstruována do válečné podoby. Další prostory ukazují samotky používané jako trest, zeď-pomník, kde bylo zastřeleno několik tisíc lidí, a rekonstrukci šibenice použité v roce 1947 k popravě Rudolfa Hösse, jenž táboru velel.

Muzeum Auschwitz I edit

Muzeum s kinem, kde se mezi 11 a 15 h promítá 15minutový film, jenž natočily ukrajinské oddíly jeden den po osvobození tábora. Pro děti je příliš expresivní, jeho zhlédnutí stojí 3.5 zł a je zahrnuto v ceně prohlídky s průvodcem. V celou jde v angličtině, o půl v polštině.

Auschwitz II-Birkenau edit

Druhý tábor leží severozáoadně od Auschwitzu I. Zachovala se vstupní brána, železnice s rampou a jedna řada dochovaných kasáren – zbytek byl zničen. Některé ploty, komíny a strážní věže dosud stojí na místě a ukazují tak ohromující rozlohu tábora. Jsou zde i budovy, kde se příchozí vězni holili a dostávali „nové“ oblečení, ruiny čtyř krematorií a komplexů plynových komor, rybníky, kam byl bez obřadu házen popel tisíců lidí, a také památník obětem.

Projít celý areál může zabrat mnoho hodin a jeho rozsah může návštěvníkům způsobit trauma.

Národní bloky edit

Bloky 13-21 se věnují jednotlivým národům, jejichž příslušníci byli v táboře umístěni. Expozice věnovaná Čechům a Slovákům se nachází v bloku 16 - přízemí popisuje utrpení slovenských vězňů, v patře najdete expozici o umučených Češích. Všechny popisky exponátů jsou kromě polštiny a angličtiny také ve slovenštině/češtině.

Pravidelné akce edit

 • Pochod živých – je tichý pochod tisíců lidí z celého světa z Auschwitzu do Birkenau, který se pořádá každoročně na Den památky holocaustu (Jom ha-šo'a). Probíhá od roku 1988 vždy hned po Pesachu v dubnu-květnu.
 • Mezinárodní den památky obětí holokaustu – 27. ledna se koná oficiální vzpomínková slavnost s dosud žijícími přeživšími a zástupci Izraele, Polska a dalších států.

Praktické informace edit

 • Toaleta se nachází v budově muzea i v areálu v jednom z bloků – cena: 2 zł, na konci tábora Auschwitz II-Birkenau jsou toalety zdarma.
 • Jídlo a pití lze zakoupit v kioscích mimo areál tábora a v obchodech u vstupních bran. Využít je možné i automat na kávu u obchodu s knihami v Auschwitz II-Birkenau.
 • U tábora Auschwitz I je možné využít k odpočinku lavičky či trávník pro piknik.
 • Ubytování je možné najít nejblíže v městě Osvětim, ačkoli většina návštěvníků přijíždí z Krakova, což je město s 750,000 obyvateli nabízející turistům dobré zázemí i další památky.

Respekt edit

 
Květiny na kolejích vedoucích do tábora

Pamatujte, prosím, že se pohybujete v místě hromadného hrobu, a také že pro významný počet lidína světě má nezměrnou hodnotu. Stále ještě existují lidé, kteří dobu pobytu v Auschwitzu přežili, a nespočet dalších, jejichž milovaní zde byli zavražděni či se udřeli k smrti, ať byli Židé či ne. Chovejte se k místu, prosím, s důstojností, posvátností a respektem, jež si zaslouží. Nevtipkujte o holokaustu a nacistech. Neznehodocujte památník písmem, grafitti a rytinami. Nic si s sebou neodnášejte „jako suvenýr“, nehajlujte ani v žertu – polské zákony to považují za trestný čin, a pokud takový spácháte, budete povoláni před soud a můžete být odsouzeni až ke dvěma letům ve vězení za propagaci fašismu.

Fotografovat a točit smíte v exteriérech, ale pamatujte, že jde spíše o památník než turistickou atrakci a že tam nepochybně budou lidé, kteří mají k táborům velmi osobní vztah, proto s technikou zacházejte taktně.


50°02′09″N 19°10′42″E / 50.035833°N 19.178333°E / 50.035833; 19.178333 Coordinates: 50°2′8.999″N 19°10′41.999″W / 50.03583306°N 19.17833306°W / 50.03583306; -19.17833306{{#coordinates:}}: cannot have more than one primary tag per page

Externí odkazy edit