Wp/rsk/Главни бок

< Wp‎ | rsk
Wp > rsk > Главни бок

Витайце на Википедиї,
шлєбодней енциклопедиї хтору кажде може ушорйовац

То тест Википедия на Панонским руским язику.

У тей хвильки єст 307 статї написани на руским язику.

Линґвистика Литература Релиґия Култура Жеми Социолоґия Биолоґия История Животинї Инжинєринґ Медицина

Визначена статя

Прекладательна служба Автономней покраїни Войводини Зоз Статутом АП Войводини 1948. року националним меншином у АП Войводини, медзи другима правами, ґарантована шлєбода хаснованя їх язика, а з Дїловнїком Народней скупштини АП Войводини истого року каждому посланїкови дате право бешедовац на своїм мацеринским язику. Зоз Статутом 1953. року блїжей утвердзени права националних меншинох, а децению познєйше – з новим Статутом 1963. року, оможлївене националним меншином обявйовац важнєйши покраїнски одлуки и общи акти, як и закони и други предписаня зоз хторима ше ушорює права и длужносци гражданох, у прекладзе зоз сербского на язики националних меншинох.....Читай о тим вецей.....

О Википедиї

Же би ше креировало статю на Википедиї на Панонским руским язику, оддуркайце наслов статї после "Wp/rsk/" долу и кликнїце на "Креируй нову статю".

Дзекуєме вам на вашим доприношеню у Панонским руским Википедия инкубатору!


 

Слика дня

Руснаци

Чи сце знали же?

  • Прешов треци по велькосци варош у Словацкей и управне стредзиско Прешовского краю. Прешов познати як центер православя у Словацкей.
  • Саскачеванске дружтво рускей култури "Русин" основане у Саскатунє, Саскачеван, Канада 2006. року. Снователє о. Янко Колошняї и Любомир Медєши. Дружтво орґанизує рочни Руски пикник и Дзециньски камп
  • Студиа Рутхеница то науково-фахови часопис (рочнїк) хтори видава Дружтво за руски язик, литературу и културу зоз шедзиском у Новим Садзе. Часопис почал виходзиц 1975. року под першобутну назву Творчосц. У часопису ше обявює науково роботи и фахово прилоги з обласци русинистики.
 

Други язики на Википедиї

Опатри комплетни список википедийох