Wp/cnr/Pavle Đonović

< Wp | cnr
Wp > cnr > Pavle Đonović

Pavle Đonović (Tomići, Crmnica, 1934. – Cetinje, 2002), crnogorski književnik.[1]

Biografija

edit

Objavio je tri zbirke poezije. Prva Umrli šetač izdata je 1956. godine. Tada je bio student druge godine Filozofskog fakulteta u Beogradu, đe je diplomirao 1959. godine. Ružni bogovi su izašli iz štampe 1962. godine, kada je bio profesor Cetinjske gimnazije.

Zbirka Mornarske elegije je objavljena 1968. godine. U trenutku objavljivanja ove zbirke, nalazi se na mjestu kustosa u Njegoševom muzeju na Cetinju, đe će sa prekidom od tri godine (bio je sekretar Jugoslovenskog odbora za izgradnju Njegoševog mauzoleja na Lovćenu), provesti ostatak radnog vijeka. U penziju je otišao sa dužnosti dugogodišnjeg direktora Njegoševog muzeja.

Đonović je bio aktivan član više strukovnih udruženja i saveza: Udruženja književnika Crne Gore, Saveza pisaca Jugoslavije, Saveza društava muzejskih radnika Jugoslavije, Udruženja folklorista Jugoslavije, Saveza novinara Jugoslavije i drugih.

Dobitnik je i više nagrada i priznanja, među kojima i Ordena rada sa zlatnim vijencem, Nagrade za životno djelo na Danima humora i satire u Danilovgradu 2001. godine. Posthumno mu je dodijeljena Povelja „Ivan Crnojević”.[2]

Djela

edit

Pripremio je knjigu crnogorskog narodnog humora pod nazivom Dim u dim. Prva knjiga je štampana u okviru biblioteke Luča, Grafičkog zavoda iz Titograda. Doživjela je još tri izdanja i tiraž od preko 20.000 primjeraka.

Iz štampe je 2001. izašla knjiga Drače, kako je priređivač naveo, prva ove vrste kod nas, i predstavlja izbor kozerija objavljenih u Cetinjskom listu.

Pavle Đonović je objavio i brojne stručne radove, prikaze, reportaže i dr. Pisao je i televizijska scenarija ili bio konsultant na njima.

  • Umrli šetač, 1956.
  • Ružni bogovi, 1962.
  • Mornarske elegije, 1968.
  • Dim u dim.
  • Drače, 2001.

Reference

edit
  1. https://web.archive.org/web/20181212075917/http://www.rtcg.me/kultura/kalendar/33966/6-decembar.html
  2. http://montenegrina.net/fokus/pavle-donovic-zbog-jedne-krive-kletve/