Wy/cs/Spojené státy americké

< Wy‎ | cs
(Redirected from Wy/cs/USA)
Wy > cs > Spojené státy americké

Spojené státy americké jsou obrovská země v Severní Americe, která je přibližně o polovinu menší než Rusko a přibližně stejně velká jako Čína. Mají také třetí největší počet obyvatel na světě – více než 330 milionů lidí (v roce 2020). Zahrnuje hustě osídlená města s rozlehlými předměstími i rozsáhlé neobydlené oblasti přírodních krás. Představuje největší ekonomiku na světě, jejíž historie masového přistěhovalectví sahá až do 17. století, a je „tavicím kotlem“ kultur z celého světa.

Je považována za nejmocnější a nejvlivnější zemi světa, hraje dominantní roli ve světové kulturní krajině a je proslulá širokou škálou oblíbených turistických destinací, od mrakodrapů na Manhattanu a v Chicagu přes přírodní zázraky v Yellowstonu a na Aljašce, kaňony na jihozápadě až po teplé a slunné pláže na Floridě, Havaji a v jižní Kalifornii.

Regiony

edit

Spojené státy se skládají z 50 států a hlavního města Washingtonu, které jsou pro účely Wikicest rozděleny do následujících regionů:

  Nová Anglie (Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont)

Nová Anglie, která je oblastí kostelů se sedlovou střechou, rustikálních starožitností a  předená americkou historií, nabízí pláže, nádherné mořské plody, drsné hory, časté zimní sněžení a některá z nejstarších měst v zemi, a to na území dostatečně malém na to, abyste ho (ve spěchu) projeli za týden.

 
  Středoatlantická oblast (Delaware, Maryland, New Jersey, New York, Pensylvánie, Washington, D.C.)

Středoatlantická oblast se rozkládá od New Yorku po Washington a je místem nejhustěji osídlených měst, historických památek, kopcovitých hor a přímořských letovisek.

  Jih (Alabama, Arkansas, Georgie, Jižní Karolína, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Severní Karolína, Tennessee, Virginie, Západní Virginie)

Jih je proslulý svou pohostinností, domácí kuchyní a tradicemi blues, jazzu, rock'n'rollu, bluegrassu a country. Tato svěží, převážně subtropická oblast zahrnuje chladné, zelené hory, plantáže a rozsáhlé cypřišové bažiny.

  Florida

Severní Florida je podobná zbytku Jihu, ale v letoviscích Orlanda, v komunitách důchodců, v tropickém Miami ovlivněném Karibikem, v Everglades a na 1900 km písečných pláží už je to jiné.

  Středozápad (Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Minnesota, Missouri, Ohio, Wisconsin)

Region prostých a pohostinných lidí, zemědělské půdy, lesů, malebných městeček, průmyslových měst a Velkých jezer – největší soustavy sladkovodních jezer na světě, která tvoří severní pobřeží USA.

  Texas

Druhý největší stát je jako samostatný stát (a kdysi jím skutečně byl) se silnými kulturními vlivy španělské a mexické minulosti. Terén je poměrně rozmanitý, s bažinami na jihovýchodě, rovinou a bavlníkovými farmami na jižních pláních, písečnými plážemi v jižním Texasu a horami a pouštěmi na dalekém západě Texasu.

  Velké planiny (Jižní Dakota, Kansas, Nebraska, Oklahoma, Severní Dakota)

Bývalá hraniční oblast Divokého západu, která je často popisována jako „plošší než palačinka“, se dříve skládala z nekonečných pastvin. Nyní je zde jedna obrovská farma za druhou, občas se zde objevují města, ale zbývající prérie jsou stále rozlehlé a poněkud pusté.

  Skalnaté hory (Colorado, Idaho, Montana, Wyoming)

Úchvatné zasněžené Skalisté hory nabízejí pěší turistiku, rafting, vynikající lyžování, pouště a některá velká města.

  Jihozápad (Arizona, Nevada, New Mexico, Utah)

V této oblasti, která je silně ovlivněna španělskou, mexickou a indiánskou kulturou, se nacházejí jedny z nejpozoruhodnějších přírodních zajímavostí a vzkvétající umělecké komunity. Přestože jsou pouště v regionu většinou prázdné, nachází se zde několik velkých měst.

  Kalifornie

Stejně jako jihozápad je i Kalifornie silně ovlivněna bývalými španělskými a mexickými vládci a také asijskou kulturou a kuchyní. Kalifornie nabízí světoznámá města, pouště, deštné pralesy, zasněžené hory a nádherné pláže.

  Severozápad (Washington, Oregon)

Příjemně mírný severozápad nabízí vyžití v přírodě a kosmopolitní města. Nacházejí se zde úchvatné deštné pralesy, malebné hory a sopky, krásné pobřeží a stepi a pouště pokryté šalvějí.

  Aljaška

Aljaška, která má pětinu rozlohy zbytku Spojených států, zasahuje až do Arktidy a vyznačuje se hornatou divočinou včetně nejvyšší hory Severní Ameriky Denali a indiánskou kulturou, která je jinde ve Spojených státech nevídaná.

  Havaj

Havaj je sopečné souostroví v tropickém Tichém oceánu, vzdálené 3700 km jihozápadně od Kalifornie (nejbližšího státu), a je dovolenkovým rájem.

Spojené státy spravují také řadu nestátních území po celém světě, především v Karibiku (Portoriko a Americké Panenské ostrovy) a Oceánii (Guam, Americká Samoa, Severní Mariany a různé neobydlené ostrovy a skupiny ostrovů). Protože se tyto země z cestovatelského hlediska od 50 států značně liší, jsou jim věnovány samostatné články.

Reference

edit

Externí odkazy

edit