Wy/cs/Malé Karpaty

< Wy | cs
Wy > cs > Malé Karpaty

Malé Karpaty je pohoří v jihozápadní části Slovenska, které se táhne od Bratislavy na severovýchod až k Novému Mestu nad Váhom. Díky zkracování názvu na Karpaty se často plete se sousedním pohořím Bílé Karpaty, které leží o něco severněji na samotné hranici s Českem. Samotné Malé Karpaty vytváří hranici, která od zbytku Slovenska odděluje tradiční region a region cestovního ruchu Záhoří (slovensky Záhorie, v záhorském nářečí Záhorí). Záhoří je někdy považováno za součást Slovácka (oblast na jihovýchodě Moravy).

Záruby z Plaveckého Podhradí

Nejvyšším bodem je vrchol Záruby s výškou 767 m n. m. Pohoří tedy není vysoké, ale po obou stranách jsou daleké roviny, ze kterých je toto pohoří z dálky viditelné. Ale také opačně, z Malých Karpat lze vidět daleko na Slovensko, ale také do Česka a Rakouska.

Turistika

Malé Karpaty jsou významnou lokalitou z hlediska turismu. Atraktivitu území znásobuje řetězec hradů (Devínsky hrad, Pajštún, Ostrý Kámen, Korlátka, Dobrovodský hrad), v době největší slávy chránících důležitou česko-uherskou hranici. Zříceniny těchto hradů na skalách tvoří neodmyslitelnou kulisu okolní krajiny.

Pěší turistika

Dominantní postavení v turistice Malých Karpat má pěší turistika. Prakticky celé horstvo je dostupné bohatou sítí dobře značených a udržovaných turistických stezek. Turistické stezky zpřístupňují nejatraktivnější zákoutí pohoří. Velmi oblíbené jsou vrcholové túry (např. na nejvyšší vrch Záruby, na Vysokou či Vápennou) a dálkové pochody. Hlavním hřebenem pohoří se vine nejdůležitější červeně značená turistická magistrála - Cesta hrdinů SNP. Ta v úseku Devín - Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Bradlech nese označení Štefánikova magistrála.

Turistické cíle

Hrady

 
Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad je zřícenina hradu, která stojí až na severním výběžku Malých Karpat u obce Čachtice. Hrad je známý díky Čachtické paní, Alžbětě Báthoryové, nebo díky filmu Tajemství hradu v Karpatech. Přístup na hrad je možný pěšky asi za půl hodiny buď od placeného parkoviště ze strany od Čachtic nebo od bezplatného parkoviště v obci Višňové. Vstup na hrad je zpoplatněný (mimo víkend o něco levnější). Na hradě je obchod se suvenýry a drobným občerstvením. Během letního období je možné si projít hrad s průvodcem. Díky výhledům na obě strany je pěkná o procházka v okolí hradu.

 
Smolenický zámek z parku

Smolenický zámek

Smolenický zámek je hrad, který se vypíná nad obcí Smolenice. Nejedná se o zříceninu, jako je většina slovenských hradů. Naopak je to jeden z nejkrásnějších hradů na Slovensku. Zároveň je to nejnovější zámek na území bývalého Československa, neboť byl dostavěn až v roce 1953. Od té doby slouží až dodnes jako reprezentační a kongresové centrum Slovenské akademie věd. Přesto je zámek veřejnosti částečně zpřístupněn včetně prohlídkových okruhů. K zámku se snadno dostanete z obce Smolenice, kde je možné zaparkovat auto. V okolí zámku je hodně dalších turistických zajímavostí, např. park, křížová cesta, vyhlídková místa, Hlbočianský vodopád, atd.

 
Plavecký hrad

Plavecký hrad

Plavecký hrad je rozsáhlá zřícenina hradu a jedno z dominantních míst v Malých Karpatech. Nalézá se nad obcí Plavecké Podhradie. Odtud je také nejsnadnější cesta na zříceninu vedoucí po modré turistické značce. Od parkoviště je potřeba vyjít asi 1 km do kopce. Zřícenina je volně přístupná. Prostor hradu je poměrně rozsáhlý a členitý. Rovina pod hradem umožňuje široké výhledy na západ od Malých Karpat nejen na nedaleké Malacky, ale až do Rakouska nebo Česka. Na severním úbočí se nachází vchod do Plavecké jeskyně.

 
Ostrý Kameň

Ostrý Kameň

Ostrý Kameň je zřícenina hradu. Leží poblíž obce Buková na hřbetu vedoucímu k nejvyššímu vrcholu Malých Karpat - Záruby. Nejkratší cesta od auta je od parkoviště u vodní nádrže Buková. Trasa je asi 3 km dlouhá a vede nejprve po žluté turistické značce po rovině kolem vodní nádrže, a pak v závěru po červené do prudkého kopce. Zřícenina je volně přístupná a je už méně zachovalá. Lákavé jsou ale právě výhledy z trosek hradu do celého okolí centra Malých Karpat. Zaujme hlavně pohled na zmíněnou vodní nádrž Buková.

 
Korlátka

Korlátka

Korlátka je zřícenina hradu nad obcí Cerová. Je dobře dostupný i autem. Zaparkovat se dá u hřbitovu místní části Rozbehy, příp. ještě o něco blíž u chaty SNP. Pěšky je to pak jen několik stovek metrů po rovině po žluté turistické značce. Zřícenina je volně přístupná a je na první pohled vidět, že byla v posledních letech rekonstruována. Tento hrad patřil také do skupiny strážních hradů, proto jsou i odsud panoramatické výhledy. U zříceniny je také větší přístřešek na posezení. Poblíž parkování je také na první pohled vidět zvláštní stavba. Jde o malou, ale architektonicky zajímavou, jednoduchou, kamennou rozhlednu Rozbehy. Ta je také volně přístupná. Nedaleko je také soustava větrných elektráren viditelná z dálky. To usnadní orientaci v terénu, pokud přicházíte pěšky z větší dálky.

 
Hrad Dobrá voda

Hrad Dobrá voda

Hrad Dobrá voda je zřícenina v severní části Malých Karpat nad obcí Dobrá Voda, ze které je také nejkratší přístup. Parkovat lze buď u hřbitova nebo na náměstí. Všechna parkoviště jsou ale placená. Na hrad je to pak jen 1-2 km po několika možných trasách, buď po naučném chodníku, po červené turistické značce, nebo lze cestu zkrátit stezkou kolem hřbitova. Samotný hrad je volně přístupný.


Koupání

 
Vodní nádrž Buková

Buková

Ve středu Malých Karpat je možné se koupat ve vodní nádrži Buková, která leží mezi obcí Plavecký Peter a zříceninou hradu Ostrý Kameň. Okolí má tedy typický ráz. Voda ale není moc čistá. Chybí také lepší zázemí.

 
Vodní nádrž Kunov

Kunov

Mezi obcemi Senica a Sobotište je vodní nádrž Kunov. Leží už asi 10 km od Malých Karpat, ale kvalita vody je výrazně lepší. Poskytuje lepší zázemí, tj. občerstvení, záchody, sprchy, parkoviště. Zaujme také svou uměle vytvořenou písečnou pláží.


Ostatní

 
Záruby

Záruby

Záruby jsou nejvyšší vrchol Malých Karpat. Jeho výška je 767 m n. m. Turisticky zajímavý je celý hřeben od zříceniny Ostrý Kameň až po vrchol Havrania skala. Tudy prochází i červené turistické značení. Přestože je hřeben zalesněný, tak samotná hrana hřebene včetně turistické cesty je často skalnatá s výhledy na obě strany. Přístup ze směru od Ostrého Kameňa je kolem vodní nádrže Buková. Přístup od Havranie skaly je po červené turistické značce od dolu Buková. Častěji se ale využívá několik cest vedoucí ze Smolenic po žluté nebo modré turistické trase, příp. ze Smolenic po modré pod hřebenem a až v závěru vyjít po zelené až na samotný vrchol Záruby.


Externí odkazy