Wy/cs/Lucembursko

< Wy | cs
Wy > cs > Lucembursko

Lucembursko, oficiálně Lucemburské velkovévodství (lucembursky Groussherzogtum Lëtzebuerg, francouzsky Grand-Duché de Luxembourg, německy Großherzogtum Luxemburg) je země Beneluxu ve vnitrozemí Evropy sousedící s Německem, Belgií a Francií.

{{{2}}}
{{{2}}}

S úspěšným ocelářským, finančním a technologickým průmyslem, strategickou polohou v srdci západní Evropy a velmi hezkou přírodou se jako třetí nejbohatší země na světě těší velmi vysokému standardu života a ceny tomu odpovídají.

Dělení

Lucembursko se dá rozdělit do pěti turisticky různorodých oblastí:

Gutland (francouzsky Bon Pays) – kopcovitá krajina střední a jižní části Lucemburska obklopující hlavní město. Sídlí zde významné banky a evropské instituce.  
Kanton Esch an der Alzette (francouzsky Canton d'Esch-sur-Alzette, německy Kanton Esch an der Alzette, lucembursky Kanton Esch-Uelzecht) – Tento průmyslový a důlní region se rozkládá na na jihu země. Stále se tu těží, i když v menší míře než v minulosti. Mnoho bývalých železnic a dolů se v posledních letech proměnilo v muzea a atrakce.
Lucemburské Ardeny (kantony Diekirch, Ettelbruck a Vianden) – jsou zalesněný a hornatý region nacházející se na severu země a oběma světovými válkami spjat s historií. Proto se zde nacházejí různá muzea spjatá s tímto tématem.
Údolí Mosely (kantony Grevenmacher, Mondorf-les-Bains a Schengen) – je vinařskou oblastí na východě země sousedící s Německem a Francií. Většina měst je situována na tok řeky Mosely.
Mullerthal (kantony Beaufort, Consdorf a Echternach) – stejně jako Ardeny i tato oblast je plná kopců a lesů s pískovcovými útvary a takřka horskými bystřinami. Tudíž je ideální k pěším výletům, nebo horské cyklistice.

Města

  • Lucemburk – hlavní město vévodství, rozdělené dvěma říčními údolími, s pěkným historickým centrem.
  • Clervaux – malé město s zámkem, kde se nachází výstavou fotografií nazvaná Lidská rodina (Family Of Man) amerického fotografa Edwarda Steichena.
  • Diekirch – město známé pivovarem stejného jména a Národním vojenským muzeem.
  • Echternach – nejstarší město Lucemburska s bazilikou Sv. Petra a Pavla a kryptou sv. Willibrorda. Každoročně o Svatodušních svátcích se zde koná pestrý a velmi originální průvod, zasvěcený sv. Willibrordovi, tzv. „Springprozession (Skákavé procesí)“.
  • Ettelbruck – význačný dopravní uzel severního Lucemburska.
  • Esch-sur-Alzette – bývalé hornické město je dnes druhým největším městem vévodství. Nachází se zde Musée national de la Résistance, věnované lucemburskému protinacistickému odboji.
  • Mondorf-les-Bains – lázeňské město na hranici s
  • Vianden – zajímavé historické městečko pod zachovaným středověkým hradem.

Jiná turisticky atraktivní místa

  • Esch-sur-Sûre – vesnice se zříceninou hradu nacházející se nedaleko po proudu řeky od jezera Lac de la Haute Sûre.
  • Schengen – vinařská obec na jihovýchodě Lucemburska nedaleko místa, kde se stýkají hranice Německa, Francie a Lucemburska, podle které je pojmenovaný Schengenský prostor. Nachází se v ní Muzeum Evropy (The European Museum Schengen)

Historie

O historii tohoto místa se také píše v článku na české Wikipedii.

Historie Lucemburska je silně spjata zejména s okolními zeměmi. První zmínka o tomto teritoriu pochází od Julia Caesara, ale za počátek dějin Lucemburska se považuje rok 963, kdy zde vzniklo hrabství. Mezi lety 1308 a 1441 prožívalo Lucembursko zlatou éru pod vládou Lucemburků.

Lucemburk se stal silně opevněným městem vzhledem ke své výhodné pozici a i dnes můžeme vidět pozůstatky rozsáhlých městských hradeb a věží, které tvoří charakteristický vzhled města. Díky svému klíčovému postavení se Lucembursko stalo vévodstvím, které zasahovalo svým územím do dnešní Belgie, Nizozemska, Německa a Francie.

Mezinárodní doprava

Lucembursko je součástí Schengenského prostoru. Z toho vyplývá, že na hranicích se sousedními státy neprobíhají obvykle hraniční kontroly. Naopak na mezinárodních letech mimo Schengenský prostor pasové kontroly probíhají.

Letadlem

  • Letiště Lucemburk (IATA: LUX) – je hlavní a jediné mezinárodní letiště v Lucembursku. Dříve také známé pod názvem Letiště Lucemburk Findel. Samotné letiště je vzdáleno od centra Lucemburku přibližně 6 kilometrů.

Mimo toto letiště se nacházejí další mezinárodní letiště v dostupné vzdálenosti od Lucemburska v sousedních zemích: nízkonákladové letiště Frankfurt-Hahn (IATA: HHN) spojuje s Lucemburkem dvouhodinová cesta autobusem, další nízkonákladové letiště Brussels-South Charleroi (IATA: CRL) spojuje s Lucemburkem tříhodinová cesta autobusem.

Vlakem

Autem

Lucembursko protínají dálnice z Bruselu (A6), francouzské Mety (A3) a Trevíra (A1), které se napojují na městský obchvat Lucemburku.

Autobusem

Přímé spojení mezi Prahou a Lucemburskem poskytuje autobusový dopravce Regiojet

Místní doprava

Lucembursko je malá země, díky čemuž se lze snadno dostat veřejnou dopravou téměř úplně všude. Agentura Mobilitéit koordinuje veřejnou dopravu v zemi a na jejich webových stránkách nebo mobilní aplikaci jde jednoduše naplánovat vaši cestu po Lucembursku.

Od 29. února 2020 je většina veřejné dopravy v Lucemburku bezplatná! Jízdenku potřebujete pouze na přeshraniční cesty, nebo pokud chcete cestovat vlakem první třídy.

Vlakem

Vlaková síť je obecně skvělým způsobem, jak cestovat po celé zemi. Lucemburk je hlavním železničním uzlem, odkud vedou linky do všech směrů. Zatímco jih je poměrně dobře pokrytý, sever má pouze jednu hlavní linku, která vede z Lucemburku do Lutychu v Belgii.

Vlaky v Lucemburku spravuje společnost CFL, její vlaky jsou pohodlné a moderní a obecně jezdí na čas.

Autobusem

Zemí projíždí nesčetně autobusových linek, stavící v každé malé vesničce. Většina autobusů jezdí pravidelně každou hodinu po celý týden, s vyšším provozem během pracovního týdne a sníženým v sobotu a neděli.

V Lucemburku jezdí autobusové linky s čísly 1–31. Linky nejvíce využívané turisty jsou linka číslo 16 (letiště – Kirchberg – centrum města – vlakové nádraží – Howald) a číslo 29 (letiště – centrum města – vlakové nádraží – Howald).

Autem

Silniční infrastruktura Lucemburska je dobře rozvinutá. Pokud není uvedeno jinak, rychlostní limity jsou 50 km/h ve městech a obcích, 90 km/h mimo obce a 130 km/h na dálnicích (pokud prší, je maximální povolená rychlost snížena na 110 km/h). Začátek a konec obce je označen žlutou cedulí s názvem obce. Rychlostní limity jsou na některých místech silnic N7 a N11 zvýšeny značkami na 110 km/h. Naopak na některých venkovských silnicích je rychlost snížena na 70 km/h. Rychlostní limity jsou kontrolovány lucemburskou dopravní policií a stálými radary.

Na kole

V Lucembursku existují tři hlavní sítě cyklostezek: Národní síť cyklotras, regionální cyklotrasy a městská cyklostezka Lucemburku („Itineraires Cyclables de Ville de Luxembourg“). Lucembursko jednou z nejbohatších zemí na světě, a tak jsou jeho cyklostezky na úrovni. Nejvíce doporučovanou oblastí pro cyklistiku v Lucembursku jsou Ardeny.

Jazyky

Oficiálními jazyky jsou lucemburština, francouzština a němčina. Pro většinu obyvatel je rodným jazykem právě lucemburština, která je velmi podobná němčině.

Lucembursko je však také frankofonní zemí se vším, co k tomu paří, od dopravních značek, nabídek v restauracích až po informace v obchodech. Vše ve francouzštině. S němčinou se dá také téměř všude domluvit, používá se u soudů, vyučuje se na školách a je převládajícím jazykem v oblastech Diekirch a Echternach.

Nejpravděpodobněji se s většinou lidí domluvíte francouzsky. Angličtina je také vcelku široce používaný jazyk. Lucemburčané patří mezi polygloty Evropy a konkurují Švýcarům. Většinou umí mluvit plynule všemi čtyřmi výše zmíněnými jazyky. Cizinci tvoří více než třetina lucemburského obyvatelstva a ve městech tento poměr stoupá i na polovinu.

Externí odkazy