Wy/sr/Skoplje

< Wy | sr
Wy > sr > Skoplje

Skoplje (makedonski: Skopje, albanski: Shkup, turski: Uskup) je glavni i najveći grad Republike Severne Makedonije. Skoplje je grad mnogih kultura i mnogo vekova. Različite grupe koje su kontrolisale grad kroz njegovu istoriju ostavile su vidljive podsetnike na svoju vladavinu: višestruka dardanska i rimska era arheološka nalazišta su prošarana gradom; U okolini se nalaze crkve i manastiri Vizantijskog i Srpskog carstva; veliko bogatstvo osmanskog nasleđa ispunjava Staru čaršiju; komunikacioni blokovi i druge strukture u stilu Sovjetskog Saveza podsećaju na jugoslovensko doba; a sadašnja vladajuća partija u Centru podiže bezbroj istorijskih zgrada u neoklasicističkom stilu. Sve ovo se ujedinjuje i formira prilično zanimljiv grad.

Lokacija Skoplja na Vardaru i njegovim obližnjim pritokama među visokim planinama čini ga i mestom slikovite lepote. Najviši vrh planine Vodno na 1.070 m, pokriven Milenijumskim krstom, vidljiv je u celom gradu i predstavlja glavnu rekreativnu destinaciju. Reka Treska seče kroz planine jugozapadnog Skoplja, formirajući zadivljujući pejzaž kanjona Matka.

Razumeti

edit

U regionu Povardarja, Skoplje je finansijski i politički centar Severne Makedonije i daleko njen najveći grad. Stanovništvo grada je oko 800.000, ali nezvanično tokom radnih dana može da dostigne skoro milion, što je više od polovine stanovništva zemlje. Najraznovrsnije u zemlji, Skoplje ima mnoge etničke grupe; pored većinskih Makedonaca, Skoplje domom nazivaju mnogi Albanci, Turci, Romi, Srbi, Bošnjaci i drugi.

26. jul 1963. je jedan od najgorih datuma u ​​istoriji Skoplja. Zemljotres je pogodio grad u 05:17 časova. 75% zgrada u gradu nestalo je za samo nekoliko sekundi. Nakon toga je otpočeo veliki projekat obnove, pokušavajući da Skoplje postane uzoran grad socijalističkog sveta. Plan je nacrtao japanski arhitekta Kenzo Tange, koji je i projektovao novu železničku stanicu. Plan nikada nije u potpunosti sproveden. Počeli su mnogi projekti rekonstrukcije. U toku je rekonstrukcija nekih kula tvrđave Kale i stare katedrale, a u rekonstrukciji je i staro pozorište. Skoplje je eklektična mešavina hrišćanske i islamske kulture, pri čemu se obe bore da postanu vidljive. Međutim, ova kulturna mešavina je takođe stvorila živo i raznoliko društvo. Možete videti ljude kako ujutru igraju šah u brojnim kafićima i zelenim površinama tokom leta. Uveče, Skoplje oživljava dok meštani večeraju u kafićima pre nego što odu u barove i klubove sa živom muzikom, od kojih je većina otvorena do 01:00 ili kasnije.

Istorija

edit

Osim što je bio glavni grad Severne Makedonije, Skoplje je oduvek bilo centar moći za kojim su dugo priželjkivala razna carstva, a okupirano je dugačkim spiskom njih, što je vidljivo iz nekoliko vizantijskih crkava i manastira u okolini grada, kao i iz nekoliko rimskih lokaliteta , kao što su Scupi i skopski akvadukt. Grad koji su osnovali Peonci u 3. veku pre nove ere pod imenom „Skupi“ bio je cenjen zbog svog strateškog položaja, u dugoj dolini između dva brda, smešten na obalama reke Vardar, vitalnog trgovačkog puta. Pod Rimljanima, Skoplje je postalo administrativni centar Dardanske provincije. Prestiž grada je porastao kada ga je pravoslavna crkva učinila episkopskim sedištem tokom ranog Vizantijskog carstva. Dolazak doseljenih slovenskih plemena sa Karpata u 6. veku nove ere promenio je ime grada i sastav njegovog stanovništva asimilirali su slovenski došljaci. Tokom preostalih vizantijskih vekova, Skoplje je i dalje bio važan trgovački centar, koji se nalazio na raskrsnici balkanskih trgovačkih i komunikacionih puteva. Proslavljena je po svom urbanom životu i tvrđavi, a poznata je i po najlepšoj crkvi u regionu. U 14. veku Skoplje postaje prestonica Carstva Srbije, koja je u tom periodu bila jedna od najvećih i najjačih država u Evropi. Ipak, grupa koja je ostavila najveći trag u Skoplju su Osmanlije. Na samom kraju 14. veka, Skoplje i cela Makedonija pali su pod vlast Turaka Osmanlija, koji su vladali Makedonijom preko šest stotina godina i podigli veliki broj džamija i drugih objekata. U narednim vekovima izgled grada se promenio izgradnjom mnogih džamija, turskih kupatila, mostova i drugih građevina koje svedoče o novom orijentalnom uticaju. Danas je osmansko nasleđe izuzetno vidljivo u arhitekturi Skoplja i maloj islamskoj manjini. Nakon što je početkom 20. veka Severna Makedonija oslobođena od Turaka, ušla u sastav Kraljevine Srbije, zatim je postala republika Jugoslovenske federacije, sa glavnim gradom Skopljem. U to vreme, prosperitetni grad se mogao pohvaliti mnogim kitnjastim, neoklasicističkim zgradama koje su skladno raspoređene u manje-više srednjoevropskom stilu. Međutim, 1963. godine katastrofalan zemljotres srušio je veći deo kraljevskog starog grada, a Skoplje je ponovo rođeno u maštovitom, futurističkom stilu koji je bio u modi u to vreme. Danas je Skoplje moderan grad i glavni politički, ekonomski, obrazovni i kulturni centar Severne Makedonije.

Šta videti

edit

Skopska tvrđava se nalazi iznad centralnog Skoplja, na desnoj obali Vardara. Veliki deo spoljašnjih zidova, uključujući nekoliko kula, je ostao, dok se iskopavanja u unutrašnjosti nastavljaju. Ispod tvrđave na jugu se nalazi Stara čaršija. Bezbrojne građevine iz otomanskog doba čine istorijski okrug. Minareti džamija kao što je Mustafa-pašina džamija iz 15. veka dominiraju horizontom okruga. Najstarija od ovih džamija datira iz 1436. Od preostalih turskih kupatila, dva su u dobrom stanju i sada služe kao muzeji. Tri karavan-sarija u Staroj čaršiji imaju lepa dvorišta i otvorena su za javnost kao kafići ili muzeji. Dok u Staroj Čaršiji preovlađuju islamske građevine, u njoj se nalazi i najvažnija crkva u centru Skoplja, crkva Svetog Spasa, poznata po ikonostasu izrezbarenom u drvetu.

Jedan od glavnih simbola Skoplja, Kameni most povezuje Stari grad sa Centrom na levoj obali Vardara. Centar je dom glavnih vladinih kancelarija Severne Makedonije. Takođe je dom Trga Makedonije, centralnog gradskog trga. Lice trga se promenilo novim zgradama izgrađenim u starijim arhitektonskim stilovima, kao i dodavanjem masivnih spomenika poput onog Aleksandra Velikog, centralnog dela. Još jedan veliki deo promena u Centru je Porta Macedonia, velika trijumfalna kapija. U Centru se nalaze najbolji gradski muzeji, kao što su Muzej makedonske borbe, Muzej holokausta i Spomen kuća Majke Tereze, posvećena Skoplju.