Wy/sk/Stredná Európa

< Wy‎ | sk
Wy > sk > Stredná Európa

Vesmír > Zem > Európa > Stredná Európa


Stredná Európa je región tvoriaci srdce Európy. To zahŕňa nemecky hovoriacich krajinách, štyri bývalé členské štáty Varšavskej zmluvy, ktoré úspešne vstúpili do Európskej únie, a Slovinsko, bývalá juhoslovanská republika, teraz tiež členom EÚ. Iba Švajčiarsko a Lichtenštajnsko nepatrný nie sú členskými štátmi EÚ, ale má úzke hospodárske a kultúrne väzby s regiónom, ale tiež zostali ďaleko do značnej miery z ekonomických a historických dôvodov. Je to veľká a dôležitá oblasť tiahnuci sa od Baltského a Severného mora na severe k Jadranu na juhu. To je tiež domov pre niektoré z Európy a zo svetovo najviac prosperujúcich ekonomík a miest. V neposlednom rade patrí legendárny pohorie Álp ktorom pôsobí prechodovú zónu medzi latinských, germánskych a slovanských kultúr, ktoré všetci volajú regiónu domov.

Mestá

edit

Stredná Európa má jedny z najstarších a najzachovalejších miest na kontinente. Nižšie je uvedený zoznam deviatich najpozoruhodnejších:

  • Berlín - hlavné mesto znovuzjednotenia Nemecka od roku 1990, to bolo rozdelené platnosti po dobu 45 rokov počas studenej vojny; sa ukázalo ako medzinárodné kultúrne centrum o rozlohe rýchlym vývojom od pádu Berlínskeho múru.
  • Bratislava - politické, kultúrne a ekonomické centrum na slovenskom s krásnymi historickými budovami v starom meste.
  • Budapešť - bohatstvo veľkého architektúry, kultúry a jej slávnych termálnych kúpeľov, rovnako ako jeden z najstarších metra systémov na svete.
  • Ženeva - bohatý mestský bankové centrum, ktoré je domovom mnohých medzinárodných agentúr, ako Červeného kríža a OSN.
  • Ljubljana - malebné alpské hlavným mestom Slovinska, pôvabné barokové mesto s úžasnou architektúrou a dynamickým nočným životom.
  • Mníchov - dobre robiť kapitál južnej nemeckej spolkovej stave Bavorska, táto brána do Álp je známy pre Oktoberfest, najväčší svetový pivný festival.
  • Praha - jedno z najatraktívnejších a dobre zachovalé európskych veľkých mestách a ukázal ako taviace kotlík expatriovaného od otvorenia železnej opony.
  • Viedeň - elegantný hlavné mesto Rakúska, tento cisársky kapitál má nespočetné množstvo klasicistický pamiatky a je často nazývaný City of the Arts.
  • Varšava - politické a obchodné centrum Poľska s kompletne re-postavený Staromestské a hradné námestie.

Iné destinácie

edit

Wy/sk/Alpy - pravdepodobne jeden z najdôležitejších zimných destinácií na svete, ktorá je domovom letoviskách príliš

Wy/sk/Auschwitz-Birkenau - nacistický tábor smrti, ktorý bol centrum holokaustu európskych Židov počas druhej svetovej vojny

Wy/sk/Pobreží Baltského mora - Nemecko a Poľsko zdieľajú pobreží Baltského mora v strednej Európe stovky míľ od piesočných pláží a letovísk

Wy/sk/Národný park Białowieża - obrovská plocha staré lesy v Poľsku označený ako Zoznam svetového dedičstva UNESCO

Wy/sk/Čierny les - menšie pohorie v juhozápadnom Nemecku známy pre svoju krajinu a históriu

Wy/sk/Český raj - jedinečná zemepisná formácie v najstaršej chránenú parku v Českej republike

Wy/sk/Balaton - toto malebné maďarská jazero je najväčším jazerom v strednej Európe a celoročné turistické rozbočovač

Wy/sk/Zámok Neuschwanstein - známy rozprávkový zámok v Bavorských Alpách v Nemecku

Wy/sk/Vysoké Tatry - krásne a nedotknutej pohoria vrcholiť na 2600 metrov nad morom

Porozumieť

edit

Kým etnicky odlišné, krajiny strednej Európy spoločné podobnú kultúru a históriu celé veky. V stredoveku, región bol ovládaný Svätej ríše rímskej, pestrej zmesi feudálne léno, mestských štátov a ďalších menších subjektov, kým to stratilo veľa zo svojej sily v tridsaťročnej vojny, a bol nahradený rakúsko-uhorskej ríše a neskôr nemecká ríša. Nemecká býval lingua franca regiónu dobre do 20. storočia.

Etnický konflikt bol hlavný problém pre stovky rokov v strednej Európe, a vyvrcholila v hrôzach druhej svetovej vojny a holokaustu. Počas studenej vojny bola oblasť rozdelená medzi východom a západom obrazová železnej opony, ale pretože otáčky okolo roku 1990, Nemecko bolo zjednotenej, väčšina krajín v tomto regióne pripojila k Európskej únii (s výnimkou Švajčiarska a Lichtenštajnska, ktoré majú úzke väzby do EÚ) a hraničných kontrol chýba alebo príležitostné. Ekonomickými a kultúrnymi rozdielmi pretrvávajú v tomto regióne, a to aj v rámci jednotlivých krajín, ako je Nemecko; Západ je rovnako široký zovšeobecnenie, bohatší a viac kozmopolitný než na východe.

Aj keď nie sú v súčasnej dobe považovaný za časť strednej Európy, v regiónoch západnej Ukrajiny, Transylvania, Kaliningradskej oblasti (Rusko), Alsasko a časti Lorraine (Francúzsko), a provincia Južné Tirolsko / Alto Adige (Taliansko), sú niekedy tiež považovaný Central European. To je spôsobené buď ich aktuálnu a alebo mimo etnický make-up a / alebo predchádzajúcu politická histórie. Kaliningradská oblasť strávil väčšinu svojej histórie ako nemecky hovoriace oblasti a Južné Tirolsko zostáva z veľkej časti nemecky hovoriaci región v severnom Taliansku udržanie silné kultúrne väzby na Rakúsko. Aj napriek tomu, že Ukrajina je prevažne ortodoxná krajiny, jej najzápadnejšej časť pre stáročia bola súčasťou poľsko-litovskej spoločenstiev a neskôr prešiel na Rakúsko-Uhorsku, ktorá do istej miery ovplyvnená, že je to jedinečná kultúra.