Wy/lv/Sjerraleone

< Wy‎ | lv
Wy > lv > Āfrika > Rietumāfrika > Sjerraleone
noframe
Karte
noframe
Karogs
noframe
Pamata informācija
Galvaspilsēta Frītauna
Valdība Unitāra prezidentāla republika
Valūta Sjerraleones leone (SLL)
Platība 71 740 km²
Iedzīvotāji 7 075 641
Valsts valodas Angļu valoda
Reliģija Islāms
Elektrība 220V/50Hz
Tālsarunu kods +232
Interneta domēns .sl
Laika josla UTC+0


Sjerraleone ir suverēna valsts Rietumāfrikā. Tā robežojas ar Gvineju ziemeļos, Libēriju dienvidos, bet no rietumiem to apskalo Atlantijas okeāns. Sjerraleones krasta līnija ir 402 km gara. Sjerraleone ir bagāta ar dabas resursiem. Tajā ir atrodami dimanti, titāna rūdas, boksīti, dzelzs rūda, zelts un hromīti. 37,5% no valsts platības sedz meži. Lauksaimniecībai tiek izmantots 56,2% zemes, no kuras 23,4% ir aramzeme. Sjerraleones galvaspilsēta un lielākā pilsēta ir Frītauna.

AprakstsEdit

 
Sjerraleones karte

VēstureEdit

18. gadsimtā Sjerraleone bija stratēģiska osta vergu tirdzniecībai starp kontinentiem. 1792. gadā tika nodibināta Frītauna kā apmetne melnādainajiem, kuri bija cīnījušies britu pusē ASV Neatkarības karā. 1808. gadā Frītauna kļuva par britu koloniju, bet 1896. gadā Sjerraleone kļuva par Lielbritānijas protektorātu. Valsts ieguva neatkarību 1961. gada 27. aprīlī. Laika posmā no 1991. līdz 2002. gadam Sjerraleone cieta no postoša pilsoņu kara. Lai izbeigtu pilsoņu karu, valstī tika izvietoti Apvienoto Nāciju Organizācijas miera uzturēšanas spēki un britu karaspēks. Karš beidzās 2002. gada 18. janvārī ar Sjerraleones valdības spēku uzvaru.

PolitikaEdit

Sjerraleone ir konstitucionāla republika. Pašreizējā valsts pārvaldes sistēma tika izvedota ar 1991. gada pieņemto konstitūciju.

Prezidents ir valsts vadītājs, valdības vadītājs un armijas militāro spēku virspavēlnieks. Prezidents ieceļ un vada ministru kabinetu, kuru jāapstiprina parlamentam. Prezidents tiek ievēlēts vēlēšanās un var palikt amatā ne ilgāk par diviem piecu gadu termiņiem. Prezidenta amats ir visaugstākā un ietekmīgākā pozīcija Sjerraleones valdībā.

PilsētasEdit

 
Senās vergu pilsētas Jagalas drupas. (18. gadsimts)

Kā nokļūtEdit

Ar lidmašīnuEdit

Ar vilcienuEdit

Ar autoEdit

Ar autobusuEdit

Ar kuģiEdit

Kā apceļotEdit

Ar autoEdit

Ar vilcienuEdit

Ar autobusuEdit

Ar kuģiEdit

Ar velosipēduEdit

Ar kājāmEdit

Ar lidmašīnuEdit

Saziņas valodaEdit

Oficiālā valoda Sjerraleonē ir angļu valoda, bet izplatītākā valoda ir krio (angļu un vietējo valodu pidžins), kuru lieto 90% valsts iedzīvotāju. Angļu valodu izmanto skolās, valdības administrācijā un medijos.

Apskates objektiEdit

DarījumiEdit

IepirkšanāsEdit

VirtuveEdit

DzērieniEdit

NakšņošanaEdit

Drošības pasākumiEdit

Medicīniskā palīdzībaEdit

ParažasEdit

SakariEdit