Wy/lv/Sjerraleone

< Wy‎ | lv
Wy > lv > Āfrika > Rietumāfrika > Sjerraleone
noframe
Karte
noframe
Karogs
noframe
Pamata informācija
Galvaspilsēta Frītauna
Valdība Unitāra prezidentāla republika
Valūta Sjerraleones leone (SLL)
Platība 71 740 km²
Iedzīvotāji 7 075 641
Valsts valodas Angļu valoda
Reliģija Islāms
Elektrība 220V/50Hz
Tālsarunu kods +232
Interneta domēns .sl
Laika josla UTC+0


Sjerraleone ir suverēna valsts Rietumāfrikā. Tā robežojas ar Gvineju ziemeļos, Libēriju dienvidos, bet no rietumiem to apskalo Atlantijas okeāns. Sjerraleones krasta līnija ir 402 km gara. Sjerraleone ir bagāta ar dabas resursiem. Tajā ir atrodami dimanti, titāna rūdas, boksīti, dzelzs rūda, zelts un hromīti. 37,5% no valsts platības sedz meži. Lauksaimniecībai tiek izmantots 56,2% zemes, no kuras 23,4% ir aramzeme. Sjerraleones galvaspilsēta un lielākā pilsēta ir Frītauna.

Apraksts edit

 
Sjerraleones karte

Vēsture edit

18. gadsimtā Sjerraleone bija stratēģiska osta vergu tirdzniecībai starp kontinentiem. 1792. gadā tika nodibināta Frītauna kā apmetne melnādainajiem, kuri bija cīnījušies britu pusē ASV Neatkarības karā. 1808. gadā Frītauna kļuva par britu koloniju, bet 1896. gadā Sjerraleone kļuva par Lielbritānijas protektorātu. Valsts ieguva neatkarību 1961. gada 27. aprīlī. Laika posmā no 1991. līdz 2002. gadam Sjerraleone cieta no postoša pilsoņu kara. Lai izbeigtu pilsoņu karu, valstī tika izvietoti Apvienoto Nāciju Organizācijas miera uzturēšanas spēki un britu karaspēks. Karš beidzās 2002. gada 18. janvārī ar Sjerraleones valdības spēku uzvaru.

Politika edit

Sjerraleone ir konstitucionāla republika. Pašreizējā valsts pārvaldes sistēma tika izvedota ar 1991. gada pieņemto konstitūciju.

Prezidents ir valsts vadītājs, valdības vadītājs un armijas militāro spēku virspavēlnieks. Prezidents ieceļ un vada ministru kabinetu, kuru jāapstiprina parlamentam. Prezidents tiek ievēlēts vēlēšanās un var palikt amatā ne ilgāk par diviem piecu gadu termiņiem. Prezidenta amats ir visaugstākā un ietekmīgākā pozīcija Sjerraleones valdībā.

Pilsētas edit

 
Senās vergu pilsētas Jagalas drupas. (18. gadsimts)

Kā nokļūt edit

Ar lidmašīnu edit

Ar vilcienu edit

Ar auto edit

Ar autobusu edit

Ar kuģi edit

Kā apceļot edit

Ar auto edit

Ar vilcienu edit

Ar autobusu edit

Ar kuģi edit

Ar velosipēdu edit

Ar kājām edit

Ar lidmašīnu edit

Saziņas valoda edit

Oficiālā valoda Sjerraleonē ir angļu valoda, bet izplatītākā valoda ir krio (angļu un vietējo valodu pidžins), kuru lieto 90% valsts iedzīvotāju. Angļu valodu izmanto skolās, valdības administrācijā un medijos.

Apskates objekti edit

Darījumi edit

Iepirkšanās edit

Virtuve edit

Dzērieni edit

Nakšņošana edit

Drošības pasākumi edit

Medicīniskā palīdzība edit

Paražas edit

Sakari edit