Wy/lv/Sjerraleone

< Wy‎ | lv
Wy > lv > Āfrika > Rietumāfrika > Sjerraleone
noframe
Karte
noframe
Karogs
noframe
Pamata informācija
Galvaspilsēta Frītauna
Valdība Unitāra prezidentāla republika
Valūta Sjerraleones leone (SLL)
Platība 71 740 km²
Iedzīvotāji 7 075 641
Valsts valodas Angļu valoda
Reliģija Islāms
Elektrība 220V/50Hz
Tālsarunu kods +232
Interneta domēns .sl
Laika josla UTC+0


Sjerraleone ir suverēna valsts Rietumāfrikā. Tā robežojas ar Gvineju ziemeļos, Libēriju dienvidos, bet no rietumiem to apskalo Atlantijas okeāns. Sjerraleones krasta līnija ir 402 km gara. Sjerraleone ir bagāta ar dabas resursiem. Tajā ir atrodami dimanti, titāna rūdas, boksīti, dzelzs rūda, zelts un hromīti. 37,5% no valsts platības sedz meži. Lauksaimniecībai tiek izmantots 56,2% zemes, no kuras 23,4% ir aramzeme. Sjerraleones galvaspilsēta un lielākā pilsēta ir Frītauna.

Apraksts

edit
 
Sjerraleones karte

Vēsture

edit

18. gadsimtā Sjerraleone bija stratēģiska osta vergu tirdzniecībai starp kontinentiem. 1792. gadā tika nodibināta Frītauna kā apmetne melnādainajiem, kuri bija cīnījušies britu pusē ASV Neatkarības karā. 1808. gadā Frītauna kļuva par britu koloniju, bet 1896. gadā Sjerraleone kļuva par Lielbritānijas protektorātu. Valsts ieguva neatkarību 1961. gada 27. aprīlī. Laika posmā no 1991. līdz 2002. gadam Sjerraleone cieta no postoša pilsoņu kara. Lai izbeigtu pilsoņu karu, valstī tika izvietoti Apvienoto Nāciju Organizācijas miera uzturēšanas spēki un britu karaspēks. Karš beidzās 2002. gada 18. janvārī ar Sjerraleones valdības spēku uzvaru.

Politika

edit

Sjerraleone ir konstitucionāla republika. Pašreizējā valsts pārvaldes sistēma tika izvedota ar 1991. gada pieņemto konstitūciju.

Prezidents ir valsts vadītājs, valdības vadītājs un armijas militāro spēku virspavēlnieks. Prezidents ieceļ un vada ministru kabinetu, kuru jāapstiprina parlamentam. Prezidents tiek ievēlēts vēlēšanās un var palikt amatā ne ilgāk par diviem piecu gadu termiņiem. Prezidenta amats ir visaugstākā un ietekmīgākā pozīcija Sjerraleones valdībā.

Pilsētas

edit
 
Senās vergu pilsētas Jagalas drupas. (18. gadsimts)

Kā nokļūt

edit

Ar lidmašīnu

edit

Ar vilcienu

edit

Ar auto

edit

Ar autobusu

edit

Ar kuģi

edit

Kā apceļot

edit

Ar auto

edit

Ar vilcienu

edit

Ar autobusu

edit

Ar kuģi

edit

Ar velosipēdu

edit

Ar kājām

edit

Ar lidmašīnu

edit

Saziņas valoda

edit

Oficiālā valoda Sjerraleonē ir angļu valoda, bet izplatītākā valoda ir krio (angļu un vietējo valodu pidžins), kuru lieto 90% valsts iedzīvotāju. Angļu valodu izmanto skolās, valdības administrācijā un medijos.

Apskates objekti

edit

Darījumi

edit

Iepirkšanās

edit

Virtuve

edit

Dzērieni

edit

Nakšņošana

edit

Drošības pasākumi

edit

Medicīniskā palīdzība

edit

Paražas

edit

Sakari

edit