Wy/et/Euroopa

< Wy‎ | et
Wy > et > Euroopa

Euroopa on maailmajagu, mis võtab enda alla 10 180 000 km2, ulatudes Aasiast Atlandi ookeani ja Aafrikast Arktikani. Euroopa on üks külastatumaid maailmajagusid - seitse kümnest maailma külastatuimast riigist asub Euroopas, kus nende populaarsuse põhjuseks on pikk ajalugu ja hästi hoitud kultuur. Avatud piirid, turvalisus ja korralik infrastruktuur teevad reisimise Euroopas lihtsaks. Kuigi Euroopa on üks väiksemaid maailmajagusid, on riikide kultuurides ja eluviisides suured erinevused.

Euroopa idapiir ei ole üheselt selge. Kaukaasia riike loetakse tihtipeale osaks Aasiast tänu kultuurile, ajaloole ja geograafiale ning suur osa Venemaast ja Türgist kuulub samuti geograafiliselt Aasiasse. Suurem osa Kasahstanist asub samuti Aasias, kuid väike osa on geograafiliselt Euroopas.

Suurem osa Euroopa riike on Euroopa Liidus (EL või vahel EU), ühtlustatud seadustega rahvusvaheline organisatsioon. Euroopa Liidu tähtsaimad aspektid reisija jaoks on euro ning Schengeni viisaruum. Euro, mis on ka Eesti rahaühik, on kasutusel veel seitsmeteistkümnes Euroopa riigis, ning võimaldab oste sooritada ilma valuutat vahetamata. Schengeni viisaruumi riikide vahel puuduvad piiripunktid ning reisimiseks pole viisasid vaja. Tuleb siiski silmas pidada, et mitte kõigis Schengeni viisaruumi riikides ei ole kasutusel euro, samuti pole kõik Schengeni viisaruumi riigid Euroopa Liidus - ja vastupidi.

Regioonid

edit
 MoskvaViinMünchenPrahaFrankfurtBudapestKrakówBakuuAteenaIstanbulBukarestBelgradMilaanoRoomaLissabonMadridBarcelonaMarseilleAmsterdamKiievVarssaviBerliinKopenhaagenPeterburiStockholmOsloEdinburghDublinLondonPariisBalti riigidKüprosMaltaKiievVarssaviKrakówViinBudapestBelgradBukarestAteenaIstanbulBakuuRoomaMilaanoMünchenPrahaBerliinFrankfurtAmsterdamPariisMarseilleBarcelonaMadridLissabonMoskvaPeterburiStockholmOsloKopenhaagenLondonDublinEdinburghBriti saaredPrantsusmaaBeneluxPürenee poolsaarItaaliaPõhja-AafrikaKreekaTürgiLähis-IdaKaukaasiaBalkani poolsaarUkrainaValgeveneSkandinaaviaKesk-AasiaVenemaaVenemaaKesk-Euroopa
Kliki regioonil, et selle kohta lugeda!
Balkani poolsaar (Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Bulgaaria, Horvaatia, Kosovo, Makedoonia, Moldova, Montenegro, Rumeenia, Serbia)
Rikka ajalooga paik, kus leidub kaunist loodust, võluvaid multikultuurseid linnu, muljetavaldavaid kloosterid ja kindlusi ja vägevaid mägesid, kaunistatud ilusate metsade ja järvedega.
Balti riigid (Eesti, Läti, Leedu)
Lummavad riigid hiilgavate randade ja pika rannajoone, keskaegsete losside ja kauni maastikuga.
Benelux (Belgia, Holland, Luksemburg)
Suhteliselt madal, kuid paljulubav piirkond. Holland on tuntud paljude asjade poolest, puukingad, juust, tulbid, tuuleveskid ja maalijad. Belgia on mitmekeelne maa, koos imeilusate ajalooliste linnadega.
Briti saared (Guernsey, Iirimaa, Jersey, Man, Suurbritannia)
Briti saartelt leiab palju nii traditsioonilist kui sissetoodud kultuuri, koos paeluva ajaloo ja jõulise modernse kultuuriga, mõlemad on jätkuvalt mõjukad suures osas maailmast.
Kaukaasia (Armeenia, Aserbaidžaan, Gruusia)
Kaukaasia mäestik laiub Mustast merest Kaspia mereni, osa Euroopa ja Aasia piirist. Kaukaasia on tihe, soe, sõbralik ja üldiselt turvaline regioon, koos mitmekesise maastiku ja iidsete kirikute, katedraalide ja kloostritega.
Kesk-Euroopa (Austria, Liechtenstein, Poola, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi, Ungari)
Germaani kultuur kohtub slaavi kultuuriga selles regioonis, mis laiub läänest itta, koos ajalooliste linnade, muinasjutuliste losside, õlle, metsade, puutumata põllumaade ja mäestikega, seal hulgas ka Alpid.
Prantsusmaa ja Monaco
Prantsusmaa on maailma kõige populaarsem sihtkoht ja üks geograafiliselt mitmekesisemaid riike Euroopas. Vaatamisväärsused on Pariis, Côte d'Azur, Atlandi rannad, lossid, maamaastik, ja pranstuse köök (eriti veinid ja juustud), ajalugu, kultuur ja mood.
Kreeka, Küpros ja Türgi
Ida-Vahemere riigid on paradiis kõigile. Pole vahet, kas minna sinna ranna- või kultuuri pärast või lihtsalt selleks et pidutseda. Need regioon on tuntud ka oma toidu tõttu.
Pürenee poolsaar (Andorra, Hispaania, Gibraltar, Portugal)
Pürenee poolsaare riigid on tuntud oma rikka ja ainulaadse kultuuri poolest, kauni maastiku ja sõbralike inimeste tõttu.
Apenniini poolsaar (Itaalia, Malta, San Marino, Vatikan)
Rooma, Firenze, Veneetsia ja Pisa on paljude reisijate marsruudis, kuid need on ainult vähesed Itaalia sihtpunktidest. Itaalias on rohkem kultuuri ja ajalugu kui paljudes teistes kohtades kokku.
Ukraina, Valgevene ja Venemaa
Venemaa on suur riik, mis laiub itta, Vaikse ookeani äärde. Ukraina on mitmekesine, paljude vaatamisväärsustega, rannakuurortidest Musta mere ääres kuni kauniste linnade Odessa, Lvivi ja Kiievini. Valgevene on unikaalne, viimane diktatuur Euroopas.
Skandinaavia (Island, Fääri saared, Norra, Rootsi, Soome, Taani)
Tähelepanuväärne maastik täis mägesid, järvi, liustikke, geisreid, jugasid ja vulkaane. Skandinaavia on tuntud ka viikingite tõttu.


Suurimad linnad

edit