Wy/cs/Wikivoyage:Osnova průvodce městem

< Wy‎ | cs
Wy > cs > Wikivoyage:Osnova průvodce městem

Popis standardizované kostry článku městě.

Dálková doprava edit

Tedy meziměstská doprava, aneb jak se dostat do popisovaného města a zase z něj. Rozděleno na podkapitolky podle druhu dopravy, ty seřazeny podle významu pro českého (středoevropského) čtenáře. Například do Prahy (a jiných měst střední Evropy) se lze dostat i letecky, ale většina čtenářů českých Wikicest tam pravděpodobně bude cestovat jinak, proto letecká doprava patří spíš na konec, naopak do Pekingu bude prakticky každý Čech cestovat letecky, proto letecká doprava patří na první místo a až pak následuje železniční.

Jako obrázky lze v případě hromadné dopravy doporučit fotografie stanic focené z pohledu od dopravního prostředku, protože častou starostí cestujících bývá vystoupit na správné zastávce. Cestujícího, který z místa plánuje odjet hromadnou dopravou, zase může zajímat, jaký komfort se nabízí pro čekání při odjezdu.

Pokud se jedná o ustálené údaje, je vhodné u jednotlivých spojení uvést orientační čas a cenu, například ve stylu: Na letiště … létají pravidelné spoje z … (hodina, cena přibližně …) a z … (3 hodiny, cena přibližně …). Zároveň je vhodné odkázat na zdroj aktuálních jízdních řádů, případně na online odjezdové tabule.

Možné podkapitolky:

Letecká doprava edit

Železniční doprava edit

U českých stanic je vhodné odkázat na web správy železnic s aktuálními odjezdy šablonou Železniční tabule. Kromě toho je dobré odkázat konkrétnější stránky jednotlivých dopravců, kteří aktuálně ve stanici zajišťují dopravu. K tomu slouží šablony:

Autobusová doprava edit

Automobilová doprava edit

Lodní doprava edit

Turistické trasy edit

Na rozdíl od oddílu o dálkové dopravě, která se týká toho, jak se turista zdálky co nejrychleji do města dostane, a oddílu o místní dopravě, která se týká toho, jak se pohybovat po městě, se tento oddíl týká pomezí mezi dopravou a turistikou, tedy otázky, jak se do města či z města dostat v rámci pěšího, cyklistického, běžeckého, … výletu, kdy už samotná cesta do města je součástí cíle.

Turistické trasy by měly být vypsány dle standardu popsaného na stránce Wikivoyage:Turistický rozcestník.

Pěší značené trasy edit

Přehled značených pěších turistický tras procházejících městem.

Cyklistická doprava edit

Tato podkapitola by měla být pouze u měst, kde skutečně funguje dálková cyklistická doprava, takže například u měst s oficiální dálkovou cyklotrasou nebo s významnou meziměstskou cyklostezkou. I tam by ale měla být stručná a obsahovat především na průvodce po patřičných cyklotrasách, které na Wikicestách dříve či později vzniknou.

Vodáctví edit

Tato podkapitola může být i tam, kde lze běžně předpokládat vodáckou turistiku, ale neměla by velikostí příliš překračovat význam vodáctví pro turistiku daného města. Pokud bude přítomna, bude obvykle velmi stručná a kromě seznamu míst vhodných k „zakotvení“ a jejich uvedení do kontextu prohlídky města by měla odkazovat především na vodáckého průvodce po dané řece.

Členění města edit

Členění města nemusí být popsáno ve shodě se správním členěním, ale raději by mělo být popsáno na základě turistického pohledu. Tedy třeba na „historické centrum“, „levobřežní předměstí“ a podobně. Navržené členění pak bude odpovídat případným samostatným průvodcovským stránkám.

Naopak u měst malých, u kterých se žádné přirozené členění nenabízí, tato kapitola být nemusí.

Místní doprava edit

Pokud není ve městě provozována městská doprava jako taková, takže z prostředků hromadné dopravy lze využít jen dálkové spoje zastavující na několika místech, je lepší ohledně této skutečnosti z této části jen odkázat na patřičná místa v oddíle věnovaném dálkovým spojům.

Turistické cíle edit

Zámky, muzea, botanické zahrady. Obecně všechno, kvůli čemu turista do města může přijíždět a přitom to nespadá do jiného zvláštního oddílu.

Činnosti edit

Sem spadají záležitosti s větším nasazením návštěvníka. Může se jednat o rychlokurzy nějaké místní dovednosti, paintballový areál, bohoslužby v místním kostele nebo vyjížďky na koních. Předpokladem je, že se jedná o aktivitu zaměřenou podstatným způsobem i na nepravidelné návštěvníky města — tedy nevyžadující opakovanou účast.

Pravidelné akce edit

Může jít i o aktivity konající se třeba jednou ročně (třeba zábavní pouť, šifrovací hru, ochutnávkový festival jídla, otevřený turnaj v kuličkách), pokud je takových víc, je lépe je oddělit do zvláštního pododdílu pravidelných akcí.

Stravování edit

Ubytování edit

Hotely edit

Ubytovny edit

Kempy edit

Externí odkazy edit

Tato podkapitola by by měla obsahovat odkazy na úzce relevantní a v jistém smyslu výjimečná díla o městě. Obvykle se bude jednat o článek na Wikipedii (odkazovaný šablonou {{Wy/cs/Wikipedie}}), oficiální stránky města a oficiální stránky města zaměřené na turisty.

Naopak není žádoucí odkazovat desítky redundantních průvodců srovnatelných kvalit.