Wy/cs/Sinemorec

< Wy‎ | cs
Wy > cs > Sinemorec

Sinemorec (též Синеморец, Sinemorets, Sinemoretz) je poslední významnější turistickou destinací Bulharska a Evropské unie. Sinemorec leží 90 km jižně od Burgasu a 100 km jižně od burgaského letiště. Letovisko využívají především samotní Bulhaři.

Pláž u ústí řeky Veleka - Ustie, Sinemorec

Doprava

edit

Pokud přijedete do Burgasu vlakem můžete ze sousedního autobusového nádraží Jih pokračovat autobusem až do Sinemorce. Pokud přiletíte do Burgasu letadlem, městský autobus č. 15 jede z kruhového objezdu asi 50m od vjezdu na letiště až na autobusové nádraží Jih. Pozor! Zastávka na kruhovém objezdu je společná pro oba směry autobusu č. 15. (POZOR ! Od r. 2014 je zastávka autobusu č.15, který jede až na centrální autobusové nádraží, přímo u letištní budovy, při východu hned po levé straně. Zastávka je včetně jízdních řádů, incerval cca 15-20 min., cena na centrální autobusové nádraží 1LEV - stav k 2.8.2015) Celoročně funguje autobusové spojení s Burgasem (přes Achtopol a Carevo) a s Carevem. V sezóně jezdí dvakrát denně autobusy až ze Sofie (přes Achtopol, Carevo, ..., Burgas). Autobusy z/do Sofie jezdí přes autobusové nádraží Západ. Autobusové nádraží Západ je cca 3 kilometry od autobusového nádraží Jih.

V roce 2008 byly ceny autobusů takovéto (za děti asi do šesti let a za zavazadla se neplatí):

  • Burgas–Sinemorec – 9 Lv
  • Carevo–Sinemorec – 2,50 Lv
  • Achtopol–Sinemorec – 1 Lv
  • městská hromadná doprava v Burgasu – 0,80 Lv/jízda

Pozn: u dálkových autobusů ze Sofie a do ní jsou ceny vyšší.

Příroda

edit

Sinemorec leží mezi dvěma chráněnými oblastmi. Na sever od města leží ústí řeky Veleka a na jih Silistar.

Pláže

edit

V okolí města je pět pláží. Seznam je seřazen od severu k jihu.

  • Ustie (Ústí) – na severním konci města, bez vybavení
  • Butamjata – na jižním konci města, na pláži jsou k dispozici za poplatek slunečníky a lehátka (5 Lv/den za každý slunečník nebo lehátko), občerstvení a vodní atrakce. Na pláži jsou přítomní plavčíci.
  • Lipite – asi jeden kilometr od pláže Butamjata, je přístupná stezkou podél pobřeží nebo delší polní a lesní cestou, pláž je v chráněné oblasti a proto je do oblasti zakázán vjezd motorových vozidel, táboření a rozdělávaní ohňů. Tyto nařízení však porušují zejména sami Bulhaři. Někteří přijíždějí na pláž autem, jiní (hlavně o víkendech) na pláží táboří. Pláž je využívaná i nudisty a naturisty. Pláž nebývá přeplněná a je bez vybavení. O víkendech na ní bývá více lidí než v pracovní dny.
  • Listi – asi tři kilometry od pláže Lipite, je údajně přístupná pouze pěšky. Jedna z pěších cest vede podél pobřeží od pláže Lipite. Je téměř prázdná a bez vybavení.
  • Silistar – asi pět kilometrů od Sinemorce, je využívána především turisty, kteří mají k dispozici auto.

Ubytování

edit

a další zde a zde

Banky a bankomaty, směnárny

edit

V Sinemorci není žádná banka ani směnárna. Nejbližší banka a směnárna je v sousedním Achtopolu na ulici Trakija. Bankomat je u vchodu do hotelu Bella Vista Beach Club vedle pláže Butamjata. Pokud musíte měnit peníze hned po příletu na letišti, vyměňte si pouze minimální částku, kurz je nevýhodný. V odletové hale je o něco lepší kurz než v hale příletové.

Lékařská péče

edit

V Sinemorci je v sezóně lékař. Mimo sezónu je nejbližší lékař v Achtopolu. Nejbližší zubař je v Achtopolu, další pak v Carevu. Nejbližší nemocnice je v Carevu.

Externí odkazy

edit