Porto je město v Portugalsku, ležící na řece Douro a proslavené především výrobou portského vína. Řeka Douro tvoří přirozenou jižní hranici města, za níž se nachází město Vila Nova de Gaia, které je s Portem spojeno šesti vysokými mosty.
Ve španělštině se město nazývá Oporto, proto je někdy možné setkat se i s tímto názvem.
Dálková doprava
Letecká doprava
Letiště Francisca de Sá Carneiro (OPO) je mezinárodní letiště asi 12 km severozápadně od centra Porta. Jde o druhé nejvytíženější letiště v Portugalsku, hned po Lisabonu. Z letiště do centra se pohodlně dostanete metrem.
Železniční doprava
Ve městě jsou dvě velká vlaková nádraží, která zajišťují spojení s širokým okolím: Campanhã a São Bento. Všechny spoje zajišťuje portugalský národní dopravce CP (Comboios de Portugal).
São Bento
São Bento je konečná stanice, která se nachází přímo v historickém centru Porta. Dopravu zde zajišťují především příměstské a regionální spoje, např. z města Braga severně od Porta.
Campanhã
Stanice Campanhã je cca 2 km východně od centra a leží na rychlodráze spojující Porto s Lisabonem. Do hlavního města Lisabonu je odtud možné dojet několika typy přímých vlaků, které se liší rychlostí a také cenou:
- Alfa Pendular (AP) – nejrychlejší a nejdražší spojení, Lisabon–Porto za ~2h42m.
- Intercidade (IC) – jen o trochu pomalejší a o něco levnější, Lisabon–Porto za ~3h07m.
- Regional (R) – nejpomalejší, standardní rychlíkový spoj za nejnižší cenu, jako nepřestupní však jede jen v noci, Lisabon–Porto za 4h55m.
Autobusová doprava
Většina autobusových spojů vyjíždí z centrálního autobusového nádraží Campo 24 de Agosto, které je zhruba na půl cesty mezi centrem a nádražím Campanhã, tj. cca 1 km na východ od centra. Mnoho společností zajišťuje spojení mezi Portem a Lisabonem, přímé spoje ujedou tuto 300 km dlouhou trasu za cca 3,5 h.
Automobilová doprava
Přes Porto prochází několik páteřních dálnic, zejména A1, která zde začíná a vede na jih, kde v Lisabonu končí. Dále A3, která vede dále na sever až do Španělska a zajišťuje tak přímé spojení s městy Vigo, Santiago de Compostela a La Coruña. Do Španělska z Porta také vede dálnice A4 ve směru Valladolid nebo je možné odbočit na A24 ve směru León a Gijón.
Lodní doprava
Ačkoliv Porto leží při ústí řeky Douro do moře, osobní lodní doprava zde není příliš využívána.
Místní doprava
V Portu funguje moderní síť metra/příměstské dráhy o šesti linkách označených písmeny A–F.
Turistické cíle
- Sé do Porto (katedrála Porto)
- Palácio da Bolsa (burzovní palác)
- Instituto dos Vinhos do Douro e Porto (Institut portského vína)
- městská radnice
- Igreja de São Francisco (kostel sv. Františka)
- Ponte de Dom Luís I. (most Ludvíka I. Potugalského)
- Ribeira (nábřeží)
Činnosti
- návštěva mostu
Stravování
Tradičním jídlem, které se podává výhradně v Portu a okolí, je Francesinha (Francouzečka). Jde o toust plněný několika plátky různých druhů masa (hovězí, vepřové, suchý salám, šunka apod.), zapečený se sýrem a přelitý speciální omáčkou, která obsahuje mléko, máslo, víno, pivo, rajčata, chilli a další ingredience. K Francesinhe se obvykle pije pivo, nikoliv víno. Často se servíruje s hranolky. V Portu ji lze sehnat na mnoha místech za různé ceny, v centru Porta v noblesních restauracích na břehu řeky Douro se cena za jednu porci pohybuje kolem 12 €, dále od centra nebo ve Vila Nova de Gaia je možné dát si tuto specialitu i za 5 €.
Externí odkazy
- Porto na české Wikipedii
- https://web.archive.org/web/20191116101456/http://visitporto.travel/Visitar/Paginas/PortoCard/OndeComprar.aspx?SubAreaType=4&SubArea=17
- Andante
- Schéma metra
- Rome2Rio Porto->Lisabon
- CP - vlaky Porto-Lisboa Oriente
- Rede Expressos - autobusy Porto-Lisboa
- STCP - MHD Porto