Filipíny jsou ostrovní stát v jihovýchodní Asii. Jsou tvořeny třemi hlavními částmi: ostrov Luzon, Visayské ostrovy a ostrov Mindanao.
Regiony
Luzon (Metro Manila, Cordillera Administrative Region, Ilocos Region, Údolí Cagayan, Střední Luzon, Calabarzon, Bicol a odlehlé (sou)ostrovní provincie Batanes, Mindoro, Marinduque a Romblon)
Luzon je administrativní oblast s centrem na největším a nejlidnatějším ostrově Filipín. Nachází se v severní části souostroví a je hospodářským a politickým centrem země, protože se zde nachází hlavní město Manila a nejlidnatější město Quezon City. |
||
Visayské ostrovy (Leyte, Samar, provincie Cebu, Bohol, Negros, Panay, Palawan, Calamianské ostrovy, Cuyo a malé ostrovní provincie Biliran, Siquijor a Guimaras)
Visayské ostrovy jsou jedním ze tří hlavních zeměpisných regionů Filipín, které se nachází mezi dalšími dvěma (Luzon a Mindanao). Skládají se z mnoha ostrovů a mají své vlastní etnické skupiny a jazyky, které jsou úzce spjaty s ostatními filipínskými skupinami a jazyky. | ||
Mindanao (poloostrov Zamboanga, Severní Mindanao, region Davao, Soccsksargen, region Caraga, Bangsamoro)
Mindanao je druhým největším ostrovem Filipín. V této oblasti žije mnoho muslimů, někteří z nich jsou poměrně radikální, a velká část oblasti je považována za nebezpečnou pro cestování. |
Mezinárodní doprava
Letecká
Na Filipínách jsou mezinárodní letiště v Manile, v Cebu a v Davau.
Nejvíce využívané je mezinárodní letiště v Manile. Letiště v Davau pro mezinárodní lety ze Singapuru využívá pouze společnost SilkAir, dceřiná společnost Singapore Airlines. Od listopadu 2015 se na stejné trase chystal otevřít mezinárodní lety dopravce Cebu Pacific Air.
Režim vstupu
Vízová povinnost
Čeští občané mohou na Filipínách pobývat 30 dní bez víza [1]. Je možné získat vízum k pobytu až na 60 dní, případně je možné dobu pobytu prodloužit až po bezvízovém příjezdu na v místní pobočce imigrační služby. Na Filipínách není nutná registrace, ani když návštěvník nebydlí v hotelu, registraci pobytu cizince provádí imigrační úředník při vstupu cestujícího do země.
Povinnost při vstupu do země
Při vstupu do země je nutno vyplnit imigrační kartu [2], celní deklaraci [3] a zdravotní deklaraci [4][5]. Pro úplné vyplnění zdravotní deklarace je potřebné filipínské telefonní číslo (pokud nemáte vlastní, může být telefonní číslo hotelu či telefonní číslo přátel).
Při opouštění země letadlem se přímo na letišti platí odletový poplatek (v Davau je jeho výše 550 peso, výši poplatku je vhodné ověřit při check-inu), poplatek je možné zaplatit i v jiné měně než peso, ovšem přeplatek je vždy vrácen v peso. Při odletu není nutné vyplňovat či odevzdávat žádný formulář, povinnost vyplnit odletovou kartu se vztahuje pouze na občany Filipín.
Cizí měnu je možno legálně dovážet a vyvážet v jakémkoliv množství, při částkách vyšších než odpovídá částce 10 000 amerických dolarů je nutno toto deklarovat při celní deklaraci. Může být požadováno vysvětlení, proč má cestující s sebou tak vysokou částku v hotovosti. Filipínské peso je možno legálně dovážet a vyvážet pouze do částky 10 000 filipínských peso.
Vnitrostátní doprava
Letecká
Vnitrostátní přepravu zajišťují všechny tři filipínské letecké společnosti Philippine Airlines, Cebu Pacific Air a Air Asia.
Zastupitelské úřady
České zastupitelské úřady na Filipínách
Velvyslanectví České republiky v Manile
Velvyslanectví České republiky v Manile 30F Rufino Pacific Tower 6784 Ayala Avenue, Makati City
- Tel.: (+632) 811 11 55 - 56, (+632) 811 11 60
- Fax: (+632) 811 10 20
- E-mail: manila@embassy.mzv.cz
- www: http://www.mzv.cz/manila
Honorární konzulát Cebu
Padilla Street 505 C 6000 Cebu City
- Tel.: +63 32 253 25 12
- Fax: +63 32 253 74 59
- E-mail: cebu@honorary.mzv.cz
- www: https://web.archive.org/web/20160410082635/http://www.mzv.cz/manila/cz/o_velvyslanectvi/kontaktni_informace/honorarni_konzulat_cebu.html
Působnost honorárního konzula je pouze pro obvody Cebu a Mactan.
Honorární konzulát Davao
Honorární konzulát v Davau je uváděn na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, ovšem český honorární konzul již několik let v Davau není, v případě potíží je nutné se obracet přímo na velvyslanectví v Manile.
Filipínské zastupitelské úřady v Česku
Velvyslanectví Filipínské republiky
Velvyslanectví Filipínské republiky Senovážné náměstí 8 110 00 Praha 1
- Tel.: (+420) 224 216 397, (+420) 224 216 385
- mimo úřední hodiny: (+420) 607 850 764
- Fax: (+420) 224 216 390
- E-mail: praguepe@gmail.com
- www: https://web.archive.org/web/20151001132505/http://praguepe.dfa.gov.ph/
- Existují ještě stránky https://web.archive.org/web/20150909050010/http://www.praguepe.cz/, ovšem ty obsahují pouze informace o tom, kde velvyslanectví najít a jaká je pracovní doba velvyslanectví.
Jazyky
Oficiálními jazyky Filipín jsou filipínština a angličtina, filipínština je téměř shodná s místním jazykem tagalog. Kromě těchto jazyků se na Filipínách mluví dalšími asi 150 jazyky, mnohými z nich mluví ale pouze několik desítek až několik tisíc lidí. Nejrozšířenějšími jazyky kromě angličiny jsou tagalog(Wikipedie), ilocano a bicol na ostrově Luzon, cebuano/visaya a ilonggo/hiligaynon na ostrově Mindanao.
Turistické atrakce
- Intramuros – historická část Manily
- přírodní rezervace a resort Eden v Davau
- pláže na Visayských ostrovech a ostrov Samal u Davaa
Reference
Externí odkazy
- Filipíny na české Wikipedii
- Manila Departure Guide - Leaving Manila without problems