Wy/cs/České Slezsko

< Wy‎ | cs
Wy > cs > České Slezsko

České Slezsko (v českém jazykovém prostoru označováno jen jako Slezsko) je jednou z historických zemí České republiky. Geograficky jde o jihovýchodní část historického území Slezska, náležející k Česku. Historickým hlavním městem Českého Slezska je Opava. České Slezsko hraničí na jihu s Moravou, na jihovýchodě se Slovenskem a na severu a jihozápadě s Polským Slezskem.

Erb se slezskou orlicí.

Jazyky

edit

Jazyk, používaný slovanskými kmeny, které se na území Slezska původně usídlily, se nazývá slezština. Dnes se v Českém Slezsku nejvíce hovoří česky, rozšířená je také polština, slezská němčina. Místní nářečí jsou dialekty polštiny, češtiny a němčiny a jsou od sebe navzájem často dost odlišná.

Turistické cíle

edit

V Českém Slezsku se nachází množství historických (hrady, zámky, města) i přírodních turistických cílů. Celé území je protkáno sítí značených turistických i cykloturistických tras.

Města

edit
 
Kostel svaté Hedviky Slezské v Opavě.

Hrady a zámky

edit
 
Schodiště k zámku Jánský vrch v Javorníku.

Hory

edit

Na území Českého Slezska se zvedají pohoří Hrubý Jeseník (jeho součástí je i nejvyšší hora Českého Slezska, Praděd), Rychlebské hory, Moravskoslezské Beskydy a Slezské Beskydy.

Externí odkazy

edit