Wt/sco/féin

< Wt‎ | sco
Wt > sco > féin

Erse

edit

Etymology 1

edit

Frae Old Irish fein, from Proto-Indo-European *swey-no-, suffixed form o ruit *swé, pronoon o the third person an reflexive (referrin back tae the subject o a sentence), an aa uised in forms denotin the speaker’s social group, “(we oor-)sels”.

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /heːnʲ/, /fʲeːnʲ/

Adjective

edit

féin

  1. sel
    féinmyself
    (baith emphatic an reflexive)
    sinn féinoorsels; we oorsels
  2. awn
    mo theach féinmy awn hoose
Derived terms
edit
See also
edit

Adverb

edit

féin

  1. even, anerly
    má tá féineven if it is

Etymology 2

edit

Noon

edit

féin

  1. inflection of féan:
    1. vocative and genitive singular
    2. nominative and dative plural

Mutation

edit
Erse mutation
Radical Lenition Eclipsis
féin fhéin bhféin
Note: Some o thir forms mey be hypothetical. Nae ivery
possible mutatit form o ivery wird actually occurs.