Wp/slr/Salar Millet

< Wp‎ | slr
Wp > slr > Salar Millet

Salar (Salır), Türkçele Salur'dur, Türkmençele Salyr'dır, Azeriçele Salur'dur, Salar öz dili oğuşla Salır çalır. Salır Çin'de elli altı milletler işindiği bir milletdir. Salır mekan yeri Çin Gökdeñiz (Çiñxey) velayat şünxua salır özbaşdak yurtdir,başgı mekan yeri Çin Gansu velayat Dunşañ, Bo'an ve Salır özbaşdak yurt ve Şincañ Uyğur özbaşdak yurtdiği İli yeridir,Salır Çin'de ilat 140,000 kiş vardı.

Salırça öz oğuş var,muñdan ili pişdiğanı Salır Türk oğuşdur,çoxur pişdiğanı Salır Latin Oğuşdurya.

Tarix

edit

Salır kimdir? Salır beyik Oğuz Han atababanığı oğul-balasdır,Beyik Dağ Han baba ve Salır Han babanığı oğul-balasdır. 1255 Yılda Salır Han babanığı nesili Qaramañ Han ve Axmañ Han bir Salır taypa adamlarnı başla Mongollarığı iraş Türkmenistan Marydan Çin'ni cilen gelci. “Salır”la ad daxgen millet bu dünyada Çin Salır daşi başgı yoqdur.


SALIR TÜRKMENLERNİĞİ HÖKÜMSI

edit

Salır Türkmenleri Oğuzlarıñ beyik Salır Hannığı taypasından çıxqan, Salır Han Oğuz Hannığı beşinci oğul Dağ Hannığı ulu oğullarıdırya. Selcuk Türkmenleri Eyrañnı eyelegalı, bu dövlet şol yerde 1147-nci yılda Oğuz Hannığı agtıgı Salır Hannığı nesillerinden Atabeg Suñur tarapından gurulcı. Dövleti binyat edenler Selcuk Türkmenleriniği Salırdan galdan nebereleridir. Salırlar dövletiniği paytagtı Şirazdır. 1284-nci yılda bu Salır dövlet yıxıllınmış, yerine Mongolları İli Hannığı dövleti goşulcı.

Inam:Salırlar ınamsı İslamdır.

Bayramçılık:Gurban Bayram ve Rözı Bayram.