Wp/rsk/Мария Моснак

< Wp‎ | rsk
Wp > rsk > Мария Моснак

Мария МОСНАК edit

Мария Вадаски Моснак (26. фебруар 1946. Коцур - † 30. май 2022. Ветерник) перша професионална спикерка у Рускей редакциї Радио Нового Саду и на ТВ Нови Сад


Мария МОСНАК
 
Мария Моснак родз. Вадаски 1965. року
Народзена 26. фебруарa 1946.
Умарла 30 мая 2022.(76. роки)
Державянство югославянске, сербске
Мацерински язик руски
Школа Ґимназия, Вербас
Период твореня 1967 - 2001
Жанр Спикерка, прекладателька,

новинарка

Похована Городски теметов Нови Сад


Биоґрафия edit

Мария родз. Вадаски Моснак народзена у Коцуре 26. фебруара 1946. року. Основну школу закончела у родним месце а ґимназию у Вербаше. По законченю штреднєй школи уписала студиї на Висшей Управней школи у Новим Садзе. 

 
Мария Моснак як спикерка ТВ Нови Сад 1972. року


У Рускей редакциї РНС почала робиц 15. мая 1967. року. Цали роботни вик препровадзела пред микрофоном у Радио Новим Садзе як перша професионална радио спикерка у Редакциї програми на руским язику Радио Нового Саду.


У хвилькох кед Телевизия Нови Сад почала емитовац програму на вецей язикох Мария Моснак була и перша телевизийна спикерка на рускей програми ТВ Нови Сад.


У цеку 70-тих рокох Мария Моснак ше зявйовала и як водителька програмох у рамикох Фестивала култури Руснацох "Червена ружа" а тиж водзела конферансу на контакт-програмох хтори Руска редакация Радио Нового Саду орґанизовала по местох дзе жию Руснаци.


Року 1973. ше одала за Андрию Моснака и з нїм мала двох синох.

Окрем спикерских роботох, Мария Моснак робела и як прекладателька за потреби рускей програми Радио Нового Саду а у зениту своєй кариєри робела и як новинарка понеже ушорйовала информативну часц раншей програми на руским язику и вечарши висти по руски.

 
Руска редакция Радио Нового Саду 1974. року (Мария Моснак штварта з лївого боку у першим шоре)


Остала запаметана по окреме красним баршоньовим и приємним гласу як и по максималней пошвеценосци ґу своєй роботи хтору окончовала на безпрекорни професионални способ и з окремну любову. Помагала, як искусна спикерка, у формованю єдней цалей ґенерациї спикеркох на руским язику хтори у роботи шлїдзели єй приклад и єй професионализем.


До пензиї пошла 28. фебруара 2001. року.


Умарла у Ветернику при Новим Садзе 30. мая 2022, у 76. року живота, а похована є на городским теметове у Новим Садзе.[1]


Вонкашнї вязи edit

Godine slike i tona Кнїжка Роки слики и тону

In memoriamу новинох Руске слово, бок 18


Референци edit

  1. Вистка о шмерци на ТВ Войводинапо руски