Wp/isv/Kulturna revolucija v Kitaju

< Wp | isv
Wp > isv > Kulturna revolucija v Kitaju
Tutoj kratky članok jest v začetku.

Možete pomogti Vikipediji uveličenjem članka. (October 2024)

Kulturna revolucija v Kitaju (1966—1976) ili Velika proletarska kulturna revolucija[1] byla politična kampanija pod vodstvom Mao Czeduna[2], stvorjena pod gaslom borby s «revizionizmom» i «ostatkami buržuazije v partiji, vladě i armiji»[3].

Oficialno tuty period nazyvaje se «Velikoju proletarskoju kulturnoju revolucijeju» i byl napravjeny na ukrěpjenje vlasti prědsědnika Mao i odstranjenje jegovyh političnyh protivnikov, a takože na obnovjenje kitajskogo spoločenstva. Akcent pri tutom dělal se na izkorenjenje kapitalističnyh i tradicijnyh elementov kultury.

Osnovne cělje

edit

Politična čistka

edit

Prědsědnik Mao rval se se izbaviti od prědstaviteljev partije i vlady, ktoryh on mněl podpornikami buržuaznyh idej i revizionistami, rvučimi se k odhodženju od komunističnyh principov i idealov.

Mobilizacija mladeži

edit

Jednym iz ključnyh instrumentov stali «črveni gvardijci», «črveni straži» ili «hunvejbini» (zh?红卫兵) — odredy studentov i školnikov, inspirovane revolucijnymi idejami, ktore zajmali se napadom na «stare obyčaje, staru kulturu, stare tradicije i stare ideje».

Prěgled kultury

edit

Kulturna revolucija suprovadžala se masovymi kampanijami po niščenju kulturnyh artefaktov, zatvorjenju universitetov, prěslědovanju umětnikov i umnikov, a takože prěpisanju historičnogo naslědstva.

Poslědstva

edit

Iztočniky

edit
  1. https://www.britannica.com/event/Cultural-Revolution
  2. https://old.bigenc.ru/world_history/text/2121143
  3. https://old.bigenc.ru/world_history/text/2121143