Wp/cnr/Tehnologija

< Wp | cnr
Wp > cnr > Tehnologija

Tehnologija[1] je upotreba i znanje alata, tehnika, zanatstva, sistema i metoda organizacije. Ovim se kontroliše i prilagođava okolinu. Tehnologija je pošljedica razvoja nauke i inženjerstva, iako su neke tehnologije napredovale i prije razvoja ova dva koncepta. Tehnologija je termin sa etimološkim porijeklom u grčkom jeziku od riječi "technologia" ("τεχνολογία") — "techne", "τέχνη" ("vještina") i "logia", "λογία" ("nauka"). Međutim, striktna definicija je eluzivna; "tehnologija" se može odnositi na materijalne objekte, ka što su mašine, hardver ili alati, ali se može odnositi i na šire teme, ka što su sistemi, metode organizovanja i tehnike. Termin se može primjenjivati generalno ili na specifične oblasti, kao što su "konstrukciona tehnologija", "medicinska tehnologija" ili "vrhunska tehnologija".

Do sredine 20. vijeka, ljudi su došli do stepena razvijenosti tehnologije, koji je dovoljan da se napusti površina Zemlje po prvi put, te da se krene u istraživanje svemira

Ljudska rasa je počela koristiti tehnologiju sa pretvaranjem bogatih prirodnih resursa u jednostavne alate. Praistorijsko otkriće mogućnosti kontrolisanja vatre je povećala količinu raspoloživih izvora hrane, a otkriće točka pomoglo je ljudima u kretanju, kao i kontrolisanju okoliša. Tehnološka otkrića, kao što su štamparska presa i Internet, su srušila sve barijere u komunikaciji, te su omogućila ljudima da komuniciraju jedan sa drugim na globalnoj skali. Međutim, nisu sve tehnologije iskorištene u mirovne svrhe; razvitak oružja sa sve većom destruktivnom moći tekao je kroz istoriju, od palije do nuklearnog oružja.

Reference

edit
  1. Tehnologija-definicija,karakteristike, ključne oblasti