Krajina je regija koja se proteže jugozapadnom obalom Skadarskog jezera i śeveroistocnim obroncima planine Rumije te između Crmnice na śeverozapadu (od Selačke stubice) te regije Anamali na jugoistoku.
Lokacija
edit- u Crnoj Gori se prostire od Šestana do sela Ckla (alb. Skje) uz crnogorsko-albansku granicu. Šestani su krajinska pod-regija koja se smatra dijelom Krajine. Najveće naselje na crnogorskom području je Ostros (230 stanovnika 2003. godine)
- u Albaniji Krajina obuhvata uzak pojas od obale Skadarskog jezera i śeveroistočnih obronaka brda Taraboš, sve do rijeke Bojane, s najvećim selom Zogaj, na obali jezera.
Šestani
editŠestani se smatraju dijelom Krajine, u njezinom širem smislu. Mnogi su autori kroz istoriju, a takođe i razne administrativne podjele, uzimajuci u obzir konfiguraciju terena na obalama Skadarskog jezera ili etnološko-kulturne karakteristike stanovništva, područje Skadarske Krajine odredivali na sljedeći način:
- Područje Šestana, koje se u albanskom jeziku još naziva imenom "Ana e Sipërme" (od Krajine / Kranjë), đe "sipërme" znači "gornji" na albanskom, dakle "Gornje Strane" .
- Pod imenom "Ana e Poshtme" ili "Kranja e Madhe" ("Velika Krajina") podrazumijeva se ostali dio krajinske regije, od Blaca do Zogaja, đe "poshtëm" (poshtme) znači "donji", na albanskom, dakle "Donje Strane".
Istorijat i ime
editKrajina se prvi puta spominje u „Ljetopisu Popa Dukljanina“, kao Craini, kraj đe se nalazio dvor dukljanskog kneza Vladimira, kao i manastir Bogorodica Krajinska (Prečista Krajinska). B. Stojović (2011.) definiše Krajinu kao teritorijalnu zajednicu mnoštva bratstava, na śevernoj padini Rumije, čiji naziv potiče od geografskog položaja: krajnja, zadnja, posljednja, na kraju određenog prostora.
Stanovništvo i naselja
editStanovništvo
editDanas u Krajini, koja se gotovo u potpunosti administrativno nalazi u opštini Bar, u više sela živi vjerski i nacionalno heterogeno stanovništvo (Albanci, Crnogorci). Kasnih 1960-ih i ranih 1970-ih, hiljade stanovnika Krajine iselilo se u druge države Erope i SAD. Procjenjuje se kako je danas u Krajini ostalo oko 2-3.000 stanovnika, većinski albanskog. Prema vjerskoj pripadnosti ovđe živi mješavina stanovnika islamske i hrišćanske (pravoslavni i katolici) vjeroispovijesti.
U jugoistocnom dijelu Zadra (Hrvatska) nalazi se naselje Arbanasi, naseljeno početkom 18. stoljeća inicijativom barskog i zadarskog nadbiskupa Vicka Zmajevića doseljavanjem doseljenika (Arbanasi-Šestana) iz područja Skadarske Krajine u tri doseljavanja (1726., 1727. i 1733.). Arbanasi su sačuvali autohtoni Arbanaški-šestanski jezik (mješavina geg narječja, italijanskog i crnogorskog).
Naselja
editNaselja (sela i zaseoci) Šestana-Krajine su:
- Šestani
- Bapsula
- Besa
- Donja Briska
- Donji Murići
- Gornja Briska
- Gornji Murići
- Livari (i zaseok Livara: Dobreč)
- Repša
- Pinčići
- Dedići (u Gornjim Šestanima)
- Dračevica (u Donjim Šestanima)
- Gurza (u Gornjim Šestanima)
- Karanikići (u Donjim Šestanima)
- Lukići (u Gornjim Šestanima)
- Tejani
- Marvučići (u Gornjim Šestanima)
- Barlovići (u Gornjim Šestanima)
- Ðuravci (u Donjim Šestanima)
- Marstijepovići (u Donjim Šestanima)
- Vučedabići (u Donjim Šestanima)
- Krajina (u užem smislu)
- Dragovići
- Kostanjica
- Ramuša
- Ćurijan
- Mrnja
- Mali Ostros
- Veliki Ostros (Velji Ostros)
- Arbneš
- Blaca
- Bobovište
- Sijerca
- Ckla
- Široke
- Runji
- Martići
- Zogaj
Poveznice
editIzvori
edit- Toponimi u barskoj opštini, Borislav Stojovic, Matica crnogorska, proljece 2011.? (PDF)