Wp/aln/Shkup

< Wp‎ | aln
Wp > aln > Shkup

Shkup (Maqedonisht: Скопје / Skopje) asht kryeqyteti i Maqedoni. Shkup ki 526,000 banore dhe asht qyteti i madh në Maqedoni. Shkupi u themelua nga Paionët në shekullin III para Krishtit, por më vonë u bë kryeqyteti i dardanëve.

Shkupi në Maqedoni

Historija edit

Shkupi u themelua nga Paionët n'shekullin III para Krishtit, por më vonë u bë kryeqyteti i dardanëve. Në vitin e zotit 28, perandoria Romake kam pushtoj Shkupi, pas së ciles qyteti u bë i njohur si Scupi (Greqishtja e lashtë: Σκούποι).

Shkupi u kontrullua nga romanët deri në vitin 830, pas së ciles u pushtua nga perandoria e pare Bullgare.