Wp/aln/Podgorica

< Wp‎ | aln
Wp > aln > Podgorica

Podgorica (cirilik: Подгорица) âsht kryeqyteti i Malit të Zi dhe ka rreth 150,000 banorë.

HistoriaEdit

Ne shekullin 14, Podgorica ish pjes e Mretnis Serbe, ma vone pjes e familjes se Balsha-ve (srb. Balšić), Lazarevic-ve/Brankovic-ve dhe Crnojevic-ve. Prej vitit 1466, Podgorica ish pjes e Perandoris Osmane. Ne Kongresit e Berlinit ne vitin 1878 a njoftua qe Podgorica do jet pjes e Malit të Zi. Podgorica asht qysh ateher qyteti ma i madhi dhe ma rendesishemi ne Mal Zi.

SIMPLIFIEDCHINESENATURELOLCA\TZ,CHECKME3MILLIONPOUNDSCANTSTOPITILLDONATESOMELOLWUTFUCKKNOWS POP CRACKLE GIBBERISHNGIBBERISH SNAP ASS BACKWARDS MAKE A CONTRADICTION ILL MAKE SACRIFICE'"2S