Wp/aln/Nikollë Nikprelaj

< Wp‎ | aln
Wp > aln > Nikollë Nikprelaj

Nikollë Nikprelaj (lindi me 16 Maj 1960 en Tuz, Mal i Zi) âsht nji kangtar shqyptar prej Malsie.

Karriera e tij si muzikant filloj n'vitet 1980-ta. Kangt e tij shpesh jan t'percjelluna me Çifteli. Per me i mbeshtet Shqyptart n'Kosovë gjat luftes, Nikolla e ka prodhue albumin "Çlirimtarët Kokë Për Tokë". Nikprela e zuni venin e dyt en festivalin e Polifestit 2008 me kangen "Synin mos ja shkel".

Aj sot jeton me gruen e dy djelt e tij n'Tuz, afer Podgorices.

Diskografia edit

 • Në maje t'bjeshkëve të Malësisë
 • Oj Lulja e Malësisë
 • Dora e pajtimit
 • Nuk kem tjetër vec një nënë
 • Endërra ime
 • Fukaraja
 • Folk 2000
 • Ti s'ke shpirt
 • Live
 • Ndal
 • Kangë dhe potpuri dasmash (2009)
 • Hidhe vallen (2010)