Wp/aln/Çiftelia

< Wp‎ | aln
Wp > aln > Çiftelia

Çiftelia âsht nji instrument muzikor me dy tela qe âsht e podhueme prej drunit. Kryesisht perdoret ne veri te Shqypnís dhe ne vise shqyptar t'Maqedonís. N'gjuh arabe çiftelia thirret dyzen ose karadyzen.

Çiftelia

Çiftelia perdoret prej muzikantet folklorik shqyptar ne dasma, koncerte etj. Funksionen shum e vecant e ka ne balad epike si per shemull "Rapsodi Kreshnike" e Gjergj Elez Alis ose Mujs e Halilit.