Wn/sk/Wikinews:Hlavná stránka

< Wn‎ | sk
(Redirected from Wn/sk/Hlavná stránka)
Wn > sk > Wikinews:Hlavná stránka
štvrtok, 25. apríla 2024 
WIKISPRÁVY
Vitajte v slovenských Wikisprávach,
slobodnom spravodajskom projekte. Viac o Wikisprávach...

O Wikisprávach

Čo sú to Wikisprávy? Wikisprávy sú jedným z projektov neziskovej organizácie Wikimedia Foundation (ktorá spravuje napr. aj Wikipédiu). Je to spravodajský projekt založený na niekoľkých hlavných princípoch:

 • Sloboda
  Wikisprávy, rovnako ako ostatné Wikimedia projekty, môže upravovať ktokoľvek, lebo myšlienkou všetkých Wikimedia projektov je, že všetci ľudia môžu spoločne vedieť viac, ako niekoľko odborných jednotlivcov. To však, samozrejme, neznamená, že by si ktokoľvek mohol napísať, čo len chce. Vo všetkých článkoch sa prísne vyžadujú dôveryhodné zdroje a referencie, pretože hoaxy a konšpirácie majú u nás jasnú červenú.
  Upravovanie textu Wikispráv je jednoduché, zvládne ho každý bez predchádzajúcich skúseností.
  Obsah Wikispráv je dostupný pod licenciou Creative Commons Attribution 2.5. Články z nich môže teda v pôvodnej, alebo upravenej podobe využiť ktokoľvek, dotyčný však musí uviesť autorov (formou Prispievatelia Wikispráv; nie však spôsobom, ktorý by naznačoval, že ho autori podporujú) a musí uviesť, či v článku vykonal nejaké zmeny.
  Príklad: Prispievatelia Wikispráv, Tri prasiatka zverejnili projekt výstavby chalúpky na Slovensku. Wikisprávy, posledná úprava 15. januára 2019, 11:41 UTC. [prístup 23. januára 2019]
  Sloboda „tlače“ je pri dodržaní vyššie spomenutého uvádzania zdrojov a referencií, šírenia faktov a nie hoaxov a nižšie spomenutej neutrality zaručená. Wikisprávy nepodliehajú žiadnej cenzúre.
 • Nezaujatosť
  Wikisprávy sú vytvárané množstvom dobrovoľníkov a bežia na serveroch neziskovej nadácie Wikimedia Foundation so sídlom v Kalifornii (USA), ktorá funguje z príspevkov ľudí z celého sveta. Ideou nadácie je, aby všetci ľudia bez rozdielu mali prístup ku všetkým znalostiam ľudstva. Neutralita a nestrannosť je teda jedným zo základných princípov všetkých Wikimedia projektov, čo vo Wikisprávach platí dvojnásobne. Je teda vyžadovaná vo všetkých článkoch. Okrem iného to samozrejme znamená, že všetka kritika musí byť konštruktívna.
 • Slušné správanie sa v internetovej redakcii

Verzia v slovenskom jazyku je v súčasnosti mŕtvym projektom, ktorý nemá redaktorskú komunitu a takmer žiadne stránky. Ak by vás však myšlienka Wikispráv nadchla a vytvorili by ste aspoň malú skupinu redaktorov (cca 5 prispievateľov) neváhajte projekt oživiť! Ďakujeme.
Sesterské projekty

Wikipédia Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikicesty Wikiverzita Wikidruhy Commons Wikiúdaje Meta-Wiki MediaWiki
Ak považujete projekty Wikimedia Foundation za užitočné, prosím, zvážte poskytnutie daru. Dary sú primárne určené na nákup vybavenia serverov.