Category:Wp/bcc/ڈگار زانت


درگـاه عـلـوم زمـیـن


مکدمه

The Earth seen from Apollo 17 with transparent background.png

علوم زمین اصلاحی فراگیر برای اطلاق به علوم مرتبط با سیارهٔ زمین است. علوم زمین گونه‌ای خاص از سیاره‌شناسی است که به بررسی و مطالعهٔ ساختار و ترکیبات زمین، خاستگاه، ویژگی‌های فیزیکی، جنبه‌های در حال تغییر و تمامی پدیده‌های طبیعی آن می‌پردازد. زمین تنها سیاره‌ای است که حیات در آن یافت شده‌است و در نتیجه تنها سیاره‌ای به شمار می‌رود که دارای فرآیندهای زیست‌شناسی و زیست‌کره می‌باشد.

اکثر رشته‌های علوم زمین از فیزیک، ریاضیات، و شیمی برای دست‌یابی به درکی کمی از مفاهیم اصلی سامانهٔ زمین سود می‌جویند. همچون بسیاری از علوم دیگر، زمین را می‌توان هم از طریق آزمایش و هم از لحاظ نظری مطالعه کرد. همچنین در مطالعهٔ علوم زمین می‌توان هم به شیوه‌های تقلیل‌گرایی دست یازید و هم به شیوه‌های کل‌نگری.

اگرچه معدن‌کاری و سنگ‌های قیمتی در سرتاسر تاریخ تمدن مورد علاقهٔ انسان‌ها بوده‌است، اما توسعهٔ آن‌ها به علوم زمین‌شناسی اقتصادی و کانی‌شناسی تا سدهٔ هجدم میلادی محقق نشد. مطالعهٔ علوم زمین، به ویژه دیرین‌شناسی، در سدهٔ نوزدهم میلادی شکوفا شد و رشد سایر رشته‌ها نظیر ژئوفیزیک در سدهٔ بیستم منجر به ظهور نظریهٔ زمین‌ساخت بشقابی در دههٔ ۱۹۶۰ شد. این نظریه همان تأثیری را بر علوم زمین گذاشت که نظریهٔ تکامل بر روی زیست‌شناسی داشت. امروزه علوم زمین پیوندی نزدیک و عمیق با مطالعات اقلیم‌شناسی و صنایع اکتشافات معدنی و نفت خام دارد.

اکتشاف و استخراج منابع هیدروکربنی و معدنی، نقشه‌نگاری، پیش‌بینی آب‌وهوا، و هشدار دربارهٔ وقوع فوران‌های آتشفشانی از جمله کاربردهای علوم زمین می‌باشد. علوم زمین در ارتباط با علوم محیطی، و سایر زیرحوزه‌های سیاره‌شناسی است.


Category:Wp/bcc/ڈگار زانت/box-header Category:Wp/bcc/ڈگار زانت/گیچینین اکس/8


گیچینین اکس


مهربانی کنیت شه Template:Wp/bcc/درگاه:ڈگار زانت/گیچینین اکس/آرایش پیروی کنیت.
نگاهی نیز به ویکی‌پدیا:نگاره‌های برگزیده/علمی/زمین‌شناسی بیندازید.

۱

ابر سیروس
پدیدآور: Piccolo Namek

سیروسِ جممر در ارتفاعات بالاتر از ۵٬۰۰۰ متر از کریستال‌های یخ تشکیل می‌شوند و به تارهای مو شباهت دارند. رشته‌های ابر سیروس از برف‌دانه‌هایی تشکیل می‌شود که از ابر فرو می‌ریزند و در ارتفاعات بالا به دست باد می‌افتند. رشته‌ها در جهت وزش باد قرار می‌گیرند و ممکن است به ابر شکلی شبیه قلاب و یا حتی هیبتی پیچیده‌تر بدهند که نشانی از آشفتگی است.


۲

دشت کویر
پدیدآور: ناسا

تصویری ماهواره‌ای که از فراز دشت کویر گرفته شده‌است. مساحت این بیابان در حدود ۷۷،۶۰۰ کیلومترمربع است و اختلاف دمای آن بین روز و شب، گاهی به ۷۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌رسد. اکثر رنگ‌های موجود در نگاره، به دلیل اختلاف ترکیبات شیمیایی مواد تشکیل‌دهندهٔ سنگهاست. رنگ‌های تند آبی احتمالاً ناشی از رسوبات نمکی یا پوشش گیاهی کویری است.


۳

فواره گدازه

پوارهٔ گدازه بی حادثه‌ای طبیعی گُشته آ بیت که بی آیی تا گدازه گون پشارا شه یک کوه یی مخرجاآتشفشان بی دنه ایر داته آ بینت. ای پواره هانی بُرزی شاید بی ۵۰۰ مترا هم برسیت .


۴

جنوبگان
پدیدآور: ناسا

جنوبگان قاره‌ای است که قطب جنوب را در بر گرفته‌است. این قاره سردترین مکان بر روی زمین است و تقریباً به کلی پوشیده از برف می‌باشد. جنوبگان آنقدر سرد و خشک است که هیچ گیاه آوندی‌ای در آن رشد نمی‌کند. در حال حاضر ۲۵۰ گونه گلسنگ، ۱۰۰ نوع خزه، ۲۵ تا ۳۰ نوع جگرواش، و ۷۰۰ نوع جلبک آبزی و خشکی‌زی مجموعهٔ گیاهان جنوبگان را تشکیل داده‌اند.


۵

ابرهای شب‌تاب
پدیدآور: Martin Koitmäe

ابرهای شب‌تاب مرتفع‌ترین ابرها در هواکرهٔ زمین می‌باشند. این ابرها در واقع ابرهای مزوسفری قطبی روشنی هستند که خورشید از زیر خط افق به آن‌ها می‌تابد و در عرض جغرافیایی بین °۵۰ تا °۷۰ دیده می‌شوند. این ابرها که از کریستال‌های یخی به پهنای حداکثر ۱۰۰ نانومتر تشکیل می‌شوند، اغلب در تابستان‌های نیمکرهٔ شمالی در ارتفاعی بین ۷۶ تا ۸۵ کیلومتر بالاتر از سطح زمین ایجاد می‌شوند.


۶

ربع‌الخالی
پدیدآور: ناسا

نمایی از تلماسه‌های رُبعَ‌الخالی. ربع‌الخالی بیابانی وسیع است که تقریباً یک‌سوم جنوبی شبه‌جزیرهٔ عربستان را پوشانده‌است. در تصویر تلماسه‌ها به رنگ قهوه‌ای و دشت‌های شنی مابین آن‌ها به رنگ خاکستری دیده می‌شوند. فاصلهٔ تلماسه‌های موازی از یکدیگر تقریباً ۱٫۵ تا ۲٫۵ کیلومتر است و بلندای آن‌ها تا ۳۳۰ متر نیز می‌رسد. این بیابان نه محل سکونت انسان‌هاست و نه محل عبور آن‌ها؛ اگرچه مأمن برخی گونه‌های گیاهی، عنکبوتیان و جوندگان به شمار می‌آید.


۷

نیروی کوریولیس
پدیدآور: ناسا

نیروی کوریولیس یا اثر کوریولیس یک شبه-نیرو است که باعث انحراف اجسام در حال حرکت به بیرون از راستای خط راست، از دید یک ناظر درون یک دستگاه چرخشی است. تاثیرات این نیرو را می‌توان بوضوح در تعیین جهت جریانات جبهه‌های آب و هوایی سیارات دید.


۸

Template:Wp/bcc/درگاه:ڈگار زانت/گیچینین اکس/۸

۹

تونل گدازه
پدیدآور: Frank Schulenburg

تونل گدازه یا لولهٔ گدازه مجراهایی طبیعی هستند که گدازه‌های آتشفشانی از خود بر جای می‌گذارند. گزارش شده‌است که تونل‌های گدازه در ماه هم وجود دارند.


۱۰

فوران آتشفشان تاووروور
پدیدآور: Taro Taylor

فوران آتشفشان تاووروور در پاپوا گینه نو، سال ۲۰۰۹. این کوه به فوران‌های متعددش مشهور است. فوران سال ۱۹۳۷ تاووروور جان ۵۰۷ نفر را گرفت.

|-


آنچه که توانیت انجام دهیت

Nuvola apps kword.png


ویکی‌پروژه‌هان


ویکی‌پروژه‌ها

پیوندهای سریع به ویکی‌پروژه‌ها


مطالب باکیفیت


مربوتین موضوعان

هواکره آب‌کره سنگ‌کره
زیست‌کره سامانه‌ها سایر

رده‌ها


مربوتین درگاهان

درگاه:علوم جوی
درگاه:آب‌وهوا
درگاه:توفند
درگاه:زمین‌لرزه
علوم جوی آب‌وهوا توفند زمین‌لرزه
درگاه:توسعه پایا
درگاه:آتشفشان
درگاه:جغرافیا
درگاه:گرم‌شدن زمین
توسعه پایا آتشفشان جغرافیا گرم‌شدن زمین
بی دیگه ویکی‌میڈیای ویکی‌پروژه‌هانی تا

This category currently contains no pages or media.